Jizerské hory

Desná v Jizerských horách, 468 41

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m.n. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

To mělo katastrofické následky, jelikož povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.

Protržená přehrada – historické souvislosti

Přehrada na Bílé Desné (dnes areál Protržené přehrady) byla budována společně s údolní nádrží Souš jako soustava vodních děl. Projekt byl vypracován z podnětu Vodního družstva v Dolním Polubném, na zpracování se podílel profesor Dr. Ing. Otto Intze. Projektantem byl Ing. Wilhelm Plenkner. Stavba byla zahájena 17. října 1911, o necelé dva měsíce později než stavba soušské přehrady. Obě vodní díla byla propojena spojovací štolou dlouhou 1104,8 m s podélným sklonem 1 ‰. Měla sloužit k převádění vody z přehrady na Bílé Desné do vodní nádrže Souš. Obě přehrady byly zkolaudovány v týž den – 18. listopadu 1915. Přesně za deset měsíců se přehrada na Bílé Desné protrhla. Objem vody v ní byl 290 000 m3, byla tedy naplněna zhruba do tří čtvrtin (celkový objem měl být 400 000 m3).

První průsak byl zpozorován 18. 9. 1916 v 15.30 (asi dvoucentimetrový pramínek), v 15.55 už voda silně tryskala, v 16.15 se začala propadat dlažba na návodní straně a v 16.45 se hráz zřítila úplně. Voda se valila asi 40 m širokou průrvou a brala s sebou vše, co se jí postavilo do cesty. Přehrada leží v katastru obce Albrechtice v Jizerských horách, ale následky byly katastrofální především pro oblast dnešní Desné I.

Plánované technické parametry přehrady:

Hráz: sypaná, šířka v základu 54 m, výška 14,6 m nad terénem, šířka 5,2 m v koruně s převýšením 1,6 m nad nejvyšší hladinou vody v nádrži.

Objem nádrže: 400 000 m³.

Upozornění!

K Protržené přehradě je přísný zákaz vjezdu motorových vozidel.

Taktéž platí přísný zákaz zastavení a parkování v celém I. ochranném pásmu vodárenské nádrže Souš (podle „vodního zákona“), což je i dle dopravního značení celý úsek ze Souše po křižovatku s Kasárenskou cestou.