Okruh Hruboskalskem

Hruboskalsko

Český ráj

Méně náročný výlet nejznámějším skalním městem Českého ráje má. Jeho trasa vede z Turnova na hrad Valdštejn, přes Hruboskalsko na parkoviště pod Valdštejnem a zpět do Turnova.

Turnov-město, vlak – Hlavatice (počervené – 1,3 km) – Valdštejn (po červené – 2,6 km) – U Adamova lože (po červené – 5,5 km) – Mariánská vyhl. (po žluté – 6,1 km) – Antonínův pramen (po žluté – 7,1 km) – Parkoviště pod Valdštejnem (bílá, červená cyklo – 10,1 km) – Turnov-město, vlak (po zelené – 12 km)

Turnov

Město Turnov leží na řece Jizeře na křižovatce dávných obchodních stezek. Po roce 1620 získal okolní panství i s městem Albrecht z Valdštejna. Významným uměleckým řemeslem Turnovska je už po staletí tzv. kamenářství, tedy zpracování drahých kamenů. Později se významným oborem stává i výroba a zpracování tzv. skelné kompozice, kdy se napodobeniny drahokamů vyrábějí ze skla. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky.

Pokud navštívíte Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje, které se vedle historických, etnografických a geologických sbírek pyšní také novou expozicí horolezectví a roubeným Kamenářským domem. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je totiž sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů –Družstva umělecké výroby Granát.

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci.

Nedaleko centra města pak stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení. V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času.

Hlavatice

Pískovcová věž Hlavatice na severním okraji Hruboskalské plošiny je opatřená točitým ocelovým schodištěm a slouží jako rozhledna. Poskytuje výhled na Turnov, Kozákovský i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Vyhlídka je opatřena orientační tabulí.

Valdštejn

Hrad Valdštejn, ležící na západním okraji Hruboskalského skalního města, je považován za nejstarší hrad Českého ráje. Byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, jehož potomci si posléze začali říkat páni z Valdštejna. Na konci 15. století byl hrad opuštěn, později shořel a znovu jej pozvedli až Valdštejnové, kteří přišli po Albrechtu z Valdštejna. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou. Další majitelé, Aehrenthálové, pak v první polovině 19. století propojili krajinu sítí turistických cest, vybudovali vyhlídky i nedaleké lázně Sedmihorky. Hrad Valdštejn zpřístupnili veřejnosti, čímž se stal jednou z prvních zpřístupněných památek v Českých zemích. V hradní kapličce můžete spatřit údajný portrét Karla Hynka Máchy, který je považován za jedinou zachovanou podobiznu básníka. Dnes je hrad v majetku města Turnova. K občerstvení slouží Hospůdka na Valdštejně v jeho předhradí.

Arboretum Bukovina

Arboretum Bukovina bylo založeno v roce 1860 tehdejším majitelem hruboskalského panství Janem Bedřichem Lexou z Aehrenthalu a lesníkem Leopoldem Angerem a osázeno především americkými dřevinami, které se v něm nacházejí dosud. Arboretum je jednou z nejstarších sbírek dřevin a prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Stojí tu i historický altán z druhé poloviny 19. století, postavený ve švýcarském stylu, ve kterém se nachází expozice a sezónní informační centrum.

Mariánská vyhlídka

Mariánská vyhlídka nabízí typický pohled na zámek Hrubá Skála a skalní město, především na skupinu Dračích skal v pozadí s Troskami. Pod vyhlídkou se na skalní stěně Nekonečné věže nachází symbolický hřbitov horolezců.

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Turnov

Hrubá Skála