Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Okolo strážních hradů nad Jizerou

Vranov Pantheon

Český ráj

Středně náročný výlet, který vás zavede k pozůstatkům čtyř hradů u řeky Jizery. Tato okružní trasa vás dovede z Turnova na Frýdštejn, Malou Skálu a zpět do Turnova.

Turnov, P Na Lukách – Drábovna (po červené – 6,8 km) – Frýdštejn (po červené – 10,4 km) – Vranov, Pantheon (po červené – 12 km) – Malá Skála, kaplička, vlak 400 m (po červené – 13,4 km),  Zbirohy (po zelené – 15,8 km) – Zrcadlová koza rest. (po zelené – 20,5 km) – Turnov nám. (po zelené – 23,3 km) – Parkoviště Na Lukách (po žluté – 23,8 km)

S využitím vlaku lze výlet zkrátit či rozdělit na dvě části.

https://mapy.cz/s/celedecemu

Turnov 

Město Turnov leží na řece Jizeře na křižovatce dávných obchodních stezek. Po roce 1620 získal okolní panství i s městem Albrecht z Valdštejna. Významným uměleckým řemeslem Turnovska je už po staletí tzv. kamenářství, tedy zpracování drahých kamenů. Později se významným oborem stává i výroba a zpracování tzv. skelné kompozice, kdy se napodobeniny drahokamů vyrábějí ze skla. Turnov je rodištěm výrazných osobností českého obrození i pozdější české politiky.

Pokud navštívíte Turnov, pak určitě nemůžete vynechat Muzeum Českého ráje, které se vedle historických, etnografických a geologických sbírek pyšní také novou expozicí horolezectví a roubeným Kamenářským domem. Na náměstí se nachází Galerie Granát, kde je možné se blíže seznámit s technologií výroby šperků z českého granátu a ve zdejší prodejně také tyto šperky zakoupit. Turnov je totiž sídlem nejvýznamnějšího zpracovatele českých granátů –Družstva umělecké výroby Granát.

Z historických památek města stojí za povšimnutí budova novorenesanční radnice, kostel sv. Mikuláše, bývalý klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí a novogotický kostel Narození Panny Marie, který je jedním z nejstarších novogotických kostelů v Evropě. Turnov se také může pochlubit jedinou židovskou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala nacistickou okupaci.

Nedaleko centra města pak stojí zámek Hrubý Rohozec a odtud už je to jen kousek do Dolánek, městské části na břehu řeky Jizery s malebným Dlaskovým statkem a jeho expozicemi a výstavami vztahujícími se k venkovskému bydlení. V Dolánkách najdete také Dům přírody Českého ráje s expozicí o zdejší přírodě, tábořiště a díky blízké cyklostezce Greenway Jizera také řadu možností na aktivní trávení volného času.

Dolánky

Venkovská osada na severním okraji Turnova, na soutoku řeky Jizery s Vazoveckým potokem, dnes patří k městu a je oblíbeným turistickým cílem. Návštěvníkům nabízí možnost návštěvy Dlaskova statku a Domu přírody Českého ráje. K dispozici je tu parkoviště, v létě občerstvení či možnost zapůjčení lodí a koloběžek. Na jezu řeky Jizery se dá koupat.

Dlaskův statek

Dlaskův statek je bývalá usedlost postavená roku 1716. Jedná se o typickou ukázku roubeného pojizerského domu. Objekt spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově, které zde zajišťuje stálou expozici a výstavy vztahující se k tradičnímu venkovskému bydlení a životu. V areálu statku se během roku koná řada oblíbených akcí představujících lidové zvyky jako například Masopust, Velikonoce, Dožínky a Vánoce.

Dům přírody 

Nejzajímavějším prvkem Domu přírody Českého ráje je interaktivní přírodovědná expozice rozčleněná do osmi buněk. Každá z buněk je tematicky zaměřená na některý z fenoménů Českého ráje. Jednotícím prvkem expozice je sokol stěhovavý, který spolu s krajinnou dominantou hradu Trosky patří mezi symboly Českého ráje. V rámci expozice představujeme sepětí živé a neživé přírody, které mimo jiné symbolizuje i logo Chráněné krajinné oblasti Český ráj. V přízemí objektu se nachází prodej vstupenek do expozice, občerstvení a prodej suvenýrů. Nabízené produkty mají regionální charakter.

Maloskalská Drábovna

Drábovna je jedno ze zdejších menších pískovcových skalních měst s nižšími skalami. Na jedné z věží kdysi stával středověký dřevěný hrad, po kterém zbyly jen trámové kapsy.

Frýdštejn

Zřícenině Frýdštejna, hradu ze 14. století, dominuje válcová věž, ze které se naskýtá pěkný rozhled po Maloskalsku. V roce 1892 koupil hrad od knížat Rohanů Okrašlovací spolek v Turnově, v současné době jej vlastní a provozuje obec Frýdštejn. Hrad je oblíbeným místem filmařů, kteří zde natáčeli mimo jiné pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Vranov – Pantheon

Hrad Vranov neboli Pantheon byl postaven kolem roku 1425 na úzkém skalním hřebenu jako téměř nedobytný strážní hrad. Už koncem 15. století však byl tento, ne-li největší, pak určitě nejdelší skalní hrad opuštěn. V roce 1802 koupil maloskalské panství se zbytky hradu podnikatel Franz Zacharias Römisch, který na místě někdejší kaple vybudoval neogotický letohrádek, vysoko nad Jizerou zřídil vyhlídku a ve zbytcích hradu nechal umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události. Takto upravenému areálu hradu se začalo říkat Pantheon.

Malá Skála 

Obec na březích Jizery je díky malebnému okolí oblíbeným místem turistického ruchu již od 19. století. Malá Skála je výchozím bodem pro výlety do okolí i centrem sportovních aktivit. Najdeme zde několik půjčoven lodí a koloběžek, lanové parky, restaurace, obchody s potravinami i ubytovací zařízení včetně kempu. V obci je také několik roubených domů pojizerského typu, z nichž nejznámější je Boučkův statek s galerií malíře Josefa Jíry a jeho přátel.

Boučkův statek

Slavný Boučkův statek v obci Malá Skála je roubený patrový dům se sedlovou střechou a vysokou členitou lomenicí s letopočtem 1813. V prvním patře statku se nachází Galerie Josefa Jíry se stálou expozicí o historii Maloskalska a výtvarnými díly Jíry a jeho přátel-výtvarníků. V přízemí najdete Hostinec u Boučků, který nabízí klasickou českou kuchyni. Přilehlý Infoshop Vejměnek pak slouží jako sezonní informační centrum a kavárnička.

Zbirohy

Zřícenina skalního hradu stojí na skalním ostrohu, ze kterého bylo možné kontrolovat dlouhý úsek údolí Jizery, která u obce Rakousy tvoří mohutný meandr. Z původního hradu se dochovaly zbytky zdiva obytných místností ve vnitřním hradu, sklepení, základy obranné věže, zbytek bašty a cisterna na vodu.

Zrcadlová koza

Proslulá výletní restaurace Zrcadlová koza byla založena již v roce 1890. Dodnes je frekventovaným vycházkovým cílem turnovských obyvatel a oblíbenou zastávkou turistů, cyklistů a vodáků. Areál disponuje velkým dětským hřištěm i zvěřincem a nabízí možnost občerstvení a ubytování, včetně kempu. Legendu o vzniku podivného jména restaurace najdete vymalovanou na zdech v jejím interiéru.

https://mapy.cz/s/celedecemu

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

zima na Frýdštejně

zima na Frýdštejně

 
Dům přírody v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Dolánkách u Turnova

 
Vranov Pantheon

Vranov Pantheon

 
Maloskalsko, Skalní město Drábovna

Maloskalsko, Skalní město Drábovna

 
Dům přírody - expozice

Dům přírody - expozice

 
jez na Jizeře

jez na Jizeře

 
vodáci splavují Jizeru

vodáci splavují Jizeru

 
Zbirohy

Zbirohy

 
Malá Skála - Pantheon

Malá Skála - Pantheon

 
jez - Malá Skála

jez - Malá Skála

 
senioři u Jizery - Malá Skála

senioři u Jizery - Malá Skála

 
Malá Skála, Vranovský hřeben

Malá Skála, Vranovský hřeben

 
Greenway Jizera, autor: Pavla Bičíková

Greenway Jizera

 
Frýdštejn

Frýdštejn

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load