Lužické hory a Žitavské hory

Kryštofovo Údolí, 460 01

Web: www.orloj-betlemy-chaloupka.cz

Třetí orloj v Česku po Praze a Olomouci vznikl v obci Kryštofovo Údolí.

Na myšlenku přišel a nápad také zrealizoval pan Martin Chaloupka, který se ve vsi zasloužil o vznik výstavy betlémů a dřevěný vyřezávaný venkovní betlém od malíře Josefa Jíry. Muzeum betlémů je téměř naproti orloji.

Unikátní sluneční hodiny s vlastnoručním portrétem řezbáře Václava Plechatého, který pro orloj vytvářel postavy, zdobí 21 soch z lipového dřeva o výšce od 65 do 70 centimetrů. Pohyblivých je 19 z nich, další dvě - svatá Barbora a svatý Kryštof, patron obce, který drží v náručí malého Ježíška - jsou statické. Mezi nimi dominuje pohyblivá figura ponocného s trubkou.

Technické památky: ostatní technické památky