Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ze Sobotky kolem Prachova

Jičín, autor: Jakub Podobský

Český ráj

náměstí Míru
Sobotka, 507 43

Středně náročný výlet ze Sobotky do Jičína přes Prachovské skály. Možnost návratu: z Jičína do Sobotky busem

Sobotka, vlak – Stéblovice (po zelené – 3,5 km ) – Podhůra (po zelené – 4,8 km ) – Mladějov, vlak (nezn. silnice – 6,5 km) – Pařez (po zelené, po červené – 11 km ) – Na Stájích (po červené – 11,9 km) – Parkotel Skalní město (po zelené – 12,9 km) – Prachov (po žluté – 14,5 km) – Přivýšina (po zelené – 15,3 km) – Brada (po zelené, po modré – 16,2 km) – Kbelnice (po modré – 18,4 km) – Jičín (po modré – 21,2 km) 

https://mapy.cz/s/fakahusobo

Sobotka 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

Pařez

Na samém okraji Prachovských skal můžete najít pozůstatky skalního hradu Pařez, z něhož se dochovalo několik ve skále vytesaných světniček a nevelké fragmenty vnějšího zdiva. O hradu se dochovalo jen minimum historicky doložených zpráv a předpokládá se, že zanikl již v husitských válkách. Objekt je volně přístupný.

Prachov 

Obec Prachov se nachází v místech osídlených již v mladší době kamenné. Je výchozím bodem pro výlety do Prachovských skal, disponuje parkovišti a občerstvením. V Prachově najdete Muzeum přírody Český ráj a sezónní infocentrum. Nachází se v ní také několik pomníků z prusko-rakouské války.

Brada

Vrch Brada nedaleko Prachovských skal je místem dalekého rozhledu. Na památku prusko-rakouské války v roce 1866 byl v roce 1891 na vrcholové plošině vztyčen kříž se sochami patronů této bitvy, sv. Petra a sv. Pavla. Pod vrchem ve vsi stojí gotický kostel a dřevěná zvonice. Možnost občerstvení.

Rumcajsova jeskyně

V lese nedaleko hradu Brada u Jičína se nachází jeskyně, ve které bydlí loupežník Rumcajs se svou rodinou. Málokdo má to štěstí, aby je zastihl doma, i když i to se občas může stát, ale nahlédnout do jejich příbytku je možné kdykoliv. Jeskyně se nachází na Rumcajsově stezce, která vede z Jičína, ale dojdete k ní i z Prachova přes Prachovské skály a kopec Přivýšinu nebo z pod úpatí kopce Brada.

Jičín 

Město Jičín dosáhlo svého největšího historického rozmachu za Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí evropsky ojedinělé barokní krajinné kompozice. Historické náměstí je ze všech stran lemované podloubím.

Dnes je Jičín městskou památkovou rezervací, ve které najdeme řadu historických památek, především barokní Valdštejnův zámek. V současnosti se v něm nachází muzeum a informační centrum. Zámek je propojený krytým schodištěm s kostelem sv. Jakuba Většího. Dominantu centra tvoří historická Valdická brána, ze které se nabízí krásná vyhlídka do okolí. Na opačné straně náměstí pak stojí kostel sv. Ignáce, a to v těsné blízkosti další valdštejnské památky – jezuitské koleje. V roce 2020 bylo na náměstí otevřeno nové Valdštejnovo muzeum a mincovna, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet ražbu mincí.

Jičín je neodmyslitelně spjat s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajse, který žil v nedalekém lese Řáholci. Navštívit lze Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsův svět Radka Pilaře či se vydat po Rumcajsově a Cipískově stezce. Přímo v Jičíně je možno osvěžit se na zrekonstruovaném koupališti Kníže. Ve městě se nachází řada restaurací, kaváren, hotely, penziony, obchody a další služby. Během turistické sezony je ve městě připravena řada zajímavých turistických programů, např. oblíbené prodloužené víkendy či komentované prohlídky.

Příloha

 

Fotogalerie

Přivýšina, autor: Jakub Podobský

Přivýšina

 
Prachovské skály

Prachovské skály

 
Brada, autor: Pavla Bičíková

Brada

 
Brada, autor: Jakub Podobský

Brada

 
Zámek Mladějov, autor: Jakub Podobský

Zámek Mladějov

 
Sobotka, autor: Pavel Charousek

Sobotka

 
Jičín, autor: Jakub Podobský

Jičín

 
Prachov, autor: Pavel Charousek

Prachov

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load