Mlýny Na dolech

Český ráj

Libáň, 507 23

Původní mlýny se nalézají na samotě v údolí potoka Jaloviny, 3-4 km severně od Libáně.

Jedná se o původní staročeské mlýny, z nichž některé byly v činnosti ještě před 2. světovou válkou. Ojediněle mají zachovalé zařízení, například Bobkův mlýn, jinak jsou využité k bydlení nebo opuštěné.

Mlýn stál na malém území mezi hrází rybníka Doly, odtokem Žehrovky z rybníka a malým potokem, tekoucím od Mladějova. V době, kdy byl mlýn přeměněn na myslivnu, později na restauraci, nebyl rybník napuštěn. Restaurace zanikla před 2. světovou válkou. Po roce 1945 byly budovy zbořeny a znovu obnoven rybník.

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Mlýny Na dolech