Lehké opevnění v Jizerských horách

Lehké opevnění, autor: Milan Drahoňovský

Oldřichov v Hájích, 463 23

Objekty lehkého opevnění viditelné v Jizerských horách.

Během sjezdu k Raspenavě si po levé straně silnice můžete všimnout objektu lehkého opevnění. Jedná se objekt č. 30, I. sledu lehkého opevnění v podúseku J-2, Oldřichov. Je to jednostranný objekt D1. Asi 150 m nad ním se nalézá další objekt typu D1 a pod silnicí je objekt D2.

500 m od Smědavy po červené turistické značce směrem k odbočce na Smědavskou horu, narazíme vlevo nad cestou na první řopík J1/109/160, který patří do sestavy opevnění Jizerských hor. Směrem do údolí vlevo se hned nalézá objekt J1/108/160 a za ním můžeme zahlédnout celou linii, která sestupuje z úbočí Smědavské hory, překračuje říčku Bílá Smědá a pokračuje dále na východ směrem k Jizerce. Díky holinám v údolí říčky je celá linie velmi dobře patrná.
Linie směrem na východ opět začíná zarůstat v novém zalesnění, tak již není tak dobře patrná, nicméně pokračuje přes silnici ze Smědavy na Souš a měla pokračovat přes Jizerku, Polubný a pod Štěpánkou do údolí Jizery, zde měla navazovat na opevnění Krkonoš

Všechny tyto objekty jsou součástí lehkého opevnění Československa, budovaného před Mnichovem 1938. Objekty jsou jednostranné protože v tomto terénu by dvoustranné objety musely mít příliš velký sklon, nebo by byly příliš šikmé. Pokud byste se vydali po linii jedním, nebo druhým směrem, takto vybudované objety můžete spatřit. Terén je zde však náročný a hlavně jednotlivé objekty jsou málo patrné díky přirozenému maskování. Snadno si je spletete s velkými balvany, kterých je všude plno. Můžete se řídit snad jen tím, že ze střílny každého objektu musel být vidět objekt ve směru výstřelu, ale i tak vám hledání může dát dost práce.

Technické památky: ostatní technické památky

Lehké opevnění, autor: Milan Drahoňovský

Lehké opevnění