Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ze Semil přes Bystrou na Bozkov

Bozkovské dolomitové jeskyně

Český ráj

Středně náročný cyklovýlet má délku 38 km. Trasa vede ze Semil přes Bystrou a Loukov do Bozkova, pak zpět do Semil.

Semily – Podkamínky (4175 – 7,3 km) – Bystrá nad Jizerou (4174 – 10,6 km) – Loukov (4174 – 12,4 km) – odb. Helkovice (GW Jizera 17A – 7,3 km) – Jesenný, U Mlýna (4173 – 7,3 km) – Bozkov (4174 – 27 km) – Podbozkov (4174 – 29,4 km) – Semily (GW Jizera 17 – 37,8 km)


MAPA

SEMILY 

Město Semily leží v kotlině Jizery a je obklopené kopci, z nichž nejvyšší je Kozákov – strážná hora Českého ráje. V minulých staletích prošly Semily obdobím rozvoje zemědělství, obchodu, řemesel, drobné výroby a posléze průmyslu využívajícího sílu řeky. Rozvíjely se zde mlýny, výroba příze a plátna a tisk látek. Město bylo v minulosti z větší částí dřevěné, postihlo je však několik ničivých požárů, takže se z historické zástavby mnoho nezachovalo. Tři roubené chalupy v Jílovecké ulici, pocházející z přelomu 19. a 20 století, jsou poslední dochovanou památkou původní zástavby města. Tehdy je obývali drobní řemeslníci, dělníci a chudí domkáři. V jedné z těchto chalup lze navštívit unikátní pilníkářskou dílnu. Všechny domy byly prohlášeny kulturními památkami a jsou klasickou ukázkou pojizerského typu domů. Ve městě je možné navštívit Muzeum a Pojizerskou galerii či vystoupat na vyhlídku na věži kostela sv. Petra a Pavla. Další rozhledy nabízí nové stezky v okolí Semil, tzv. Semilské šlápoty. Na náměstí se můžete seznámit s horninami regionu. Semily nabízejí možnost ubytování, stravování a nákupu.

BYSTRÁ NAD JIZEROU

Zajímavou technickou památkou je most přes Jizeru v Bystré nad Jizerou, který byl vystavěn v roce 1922. Jedná se o krytý dřevěný most věšadlového typu – svého druhu jediný v Evropě. I přes své stáří je stále funkční a je využíván i osobními automobily.

LOUKOV

Část obce Háje nad Jizerou s kostelem sv. Stanislava, s farou, stodolami a dvojicí hřbitovů vytváří malebný areál se silným geniem loci. Kostel, barokní hřbitovní kaple (kostnice) z roku 1815, ohradní zeď starého hřbitova a litinový kříž s tělem ukřižovaného Krista byly vyhlášeny kulturními památkami.

ROZTOKY U SEMIL

Pod obcí se nachází starý potoční mlýn s původním mlýnským zařízením (veřejnosti nepřístupný). Zajímavostí je také socha Panny Marie v naději z roku 1760 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1777. Na katastru obce leží i přírodní rezervace Údolí Vošmendy, krasové území s jeskyněmi, ponory a vývěry podzemních vod, s krasovými propady a paleontologickými nálezy.

 JESENNÝ

V Jesenném a jeho okolí se v 18. století těžila železná ruda, huť tu byla založena již v roce 1799. Dříví pro vysokou pec se plavilo po Kamenici z Jizerských hor. Omezené dopravní možnosti a nekvalitní surovina však vedly v roce 1866 k zastavení výroby. V místním zatopeném lomu se dnes pořádají kurzy potápění a potápěčské akce.

BOZKOV 

Osada Bozkov, nacházející se na pomezí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš, je prvně zmiňovaná už v roce 1352. Zdejší z venku střízlivý, ale uvnitř bohatě zdobený kostel Navštívení Panny Marie má 49 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Klíče od ní si zájemci mohou vyzvednout v nedaleké restauraci Dřevěnka, která také stojí za pozornost. Jedná se o rozsáhlý roubený patrový dům, který je kulturní památkou. Je možné se v něm i ubytovat. Uvnitř najdete i sezónní informační centrum.

BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ

Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem regionu. Nacházejí se v nich vodní plochy s modrozelenou vodou a největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně byly objeveny v roce 1947 při odstřelu v dolomitovém lomu. Jsou otevřeny celoročně, ale vzhledem k velkému zájmu je lepší si vstupenku zakoupit předem on-line. V jeskyních se teplota pohybuje kolem 8 °C, proto doporučujeme volit na prohlídku teplé oblečení.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

 

Fotogalerie

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

 
Most v Bystré nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou

 
Muzeum techniky, Loukov

Muzeum techniky, Loukov

 
Riegrovo namesti Semily

Riegrovo namesti Semily

 
DSC 0992 Semily Bicikova

DSC 0992 Semily Bicikova

 
B   Kostel s Petra a PavlaIC

B Kostel s Petra a PavlaIC

 
Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

 
IMG 7279 Bozkov

IMG 7279 Bozkov

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load