Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hruboskalskem a kolem Trosek

Hrubá skála, autor: Dotační program

Český ráj

Středně náročný výlet členitou krajinou má délku 32 km. Výlet vede z Rovenska do Radvánovic, přes Hrubou Skálu a Podtroseckými údolími zpět do Rovenska.

Rovensko pod Troskami – Sekerkovy Loučky (4172 – 9,7 km) – Hrubá Skála – Věžické údolí (20,5 km) – Troskovice (23,7 km) – Újezd pod Troskami (26,4 km) – Rovensko pod Troskami (4176 – 31,6 km)

MAPA

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku.

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem.

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek, jejich úkryt byl ale v roce 1943prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum, možnost nákupu, stravování a ubytování.

KARLOVICE

Dominantou Karlovic je kostel sv. Jiří ze 14. století. V části zvané Sedmihorky se nachází vyhledávaný kemp a také výchozí místo k výletům do Hruboskalského skalního města. V přírodní rezervaci Bažantník se vyskytují nejmohutnější exempláře dubu letního na území CHKO Český ráj. Možnost nákupu, ubytování i stravování.

HRUBÁ SKÁLA 

Historie zámku Hrubá Skála sahá do 14. století, kdy šlechtický rod Valdštejnů vystavěl na mohutných pískovcových skalách hrad nazvaný Skála. Dnešní romantickou zámeckou podobu získal hrad novogotickou přestavbou v polovině 19. století, kdy jej vlastnil rod Aehrenthalů. Roku 1945 byl zámek vyvlastněn a nedlouho nato získaly objekt komunistické odbory, které jej nechaly adaptovat na rekreační zařízení. Tím bohužel došlo k nenapravitelným škodám na zámeckých interiérech. Dnes sídlí v zámku hotel a restaurace a veřejnosti zůstávají přístupné nádvoří a vyhlídková věž. Před zámkem stojí pseudogotický kostel sv. Josefa z roku 1812. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází lanové centrum. Možnost stravování, ubytování, wellness.

VĚŽICKÉ ÚDOLÍ

Mokřady, vlhká luka a vodní plochy rybníka Věžáku tvoří výjimečný biotop pro množství rostlin a živočichů. Šestihektarový rybník má unikátní břeh, na kterém skalní věže vystupují přímo z vodní hladiny. Nezvyklá podívaná často inspirovala filmaře k natáčení pohádek i romantických scén. V létě je zde otevřeno Informační středisko Správy CHKO Český ráj.

TROSKOVICE

Název obce je odvozen od zříceniny hradu Trosky, pod kterou obec leží. K obci spadají i osady Tachov, Jivina, Křenovy, Semín, Nebákov a Podsemínský rybník. V obci můžete navštívit Muzeum panenek a medvídků pod Troskami.

ÚJEZD POD TROSKAMI

Obec leží v malebné krajině pod hradem Trosky, při silnici spojující Turnov s Jičínem. Ve vsi stojí pseudorománský kostel sv. Jana Křtitele z roku 1874 a socha sv. Josefa. Možnost návštěvy válečného muzea.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

 

Fotogalerie

Hrubá skála, autor: Dotační program

Hrubá skála

 
Újezd pod troskami, autor: Jakub Podobský

Újezd pod troskami

 
zámek Hrubá Skála

zámek Hrubá Skála

 
rybník Vidlák

rybník Vidlák

 
rybník Věžák

rybník Věžák

 
můstek u Nebáku

můstek u Nebáku

 
Hruboskalsko, autor: Václav Bacovský

Hruboskalsko

 
Trosky, autor: Ondřej Holas

Trosky

 
Újezd pod Troskami

Újezd pod Troskami

 
kostel sv  Václava Rovensko

kostel sv Václava Rovensko

 
Rovensko, autor: Jakub Podobský

Rovensko

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load