Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Trosky, Kost i Podtrosecká údolí

Hrad Trosky

Český ráj

Pestrý výlet členitou krajinou má délku 42 km. Okruh vede z Rovenska do Troskovic, na Kost, dále na Hrubou Skálu a zpět do Rovenska.

Rovensko pod Troskami – Ktová-Dlouhá Ves (zelená pěší – 2,6 km) – Borek-Rokytnice (nezn. cesta) – Troskovice (6 km) – Stéblovice (11,5 km ) – Nepřívěc (nezn. cesta) – Vesec křižovatka (modrá pěší – 14,7 km) – Podkost (17,2 km) – křiž. U pomníků  – Dobšice  (nezn. silnice 20,8 km) – Libošovice (nezn. silnice – 23,5 km) – Věžické údolí rozc. (30,1 km) – Hrubá Skála (33,6 km) – Prašivec  – Rokytnice (nezn. silnice – 35,5 km) –  Doubravice  – Radvánovice (37,8 km) – Blatec (nezn. silnice) – Rovensko pod Troskami (4172 – 42,3 km)

MAPA

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku.

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem.

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek, jejich úkryt byl ale v roce 1943prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum, možnost nákupu, stravování a ubytování.

TROSKOVICE

Název obce je odvozen od zříceniny hradu Trosky, pod kterou obec leží. K obci spadají i osady Tachov, Jivina, Křenovy, Semín, Nebákov a Podsemínský rybník. V obci můžete navštívit Muzeum panenek a medvídků pod Troskami.

DOLNÍ MLÝN

U Dolského rybníka se stýkají čtyři údolí. Před rokem 1870 zde stával mlýn, využívaný později jako pila, k vidění je tu také výklenková kaplička ve skále a studánka.

VESEC u Sobotky

Vesnická památková rezervace s ojediněle zachovanou okrouhlou návsí (tzv. českou okrouhlicí) a souborem 18 roubených domů. Obec se stala oblíbeným místem filmařů. Nedaleko obce na Veseckém potoce jsou pozůstatky vodního mlýna.

SEMTINSKÁ LÍPA

Semtinská lípa bývala po téměř tři sta let významným orientačním bodem, viditelným ze širokého okolí. Byla oblíbeným místem básníka Fráni Šrámka a symbolem Sobotecka. Při velké bouři v létě roku 2000 však padla. Dnes ji připomíná originální památník a nově vysazená lípa.

HRAD KOST

Nedobytný hrad Kost je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách. I přes různé přestavby se dochoval v téměř původní podobě, které dominují hranolová Bílá věž a menší válcová věž Lidomorka. Součástí areálu hradu jsou vedle původního hradního paláce také později vystavěné renesanční paláce, Bibrštejnský a Lobkovický. Hrad nabízí velký výběr prohlídkových okruhů, pestrou nabídku občerstvení a vlastní pivovar.

POMNÍKY – na vyvýšenině vedle křižovatky se nachází společný pomník rakouským i pruským důstojníkům padlým zde v roce 1866.

VĚŽÁK 

Rybník o rozloze 6 hektarů je výjimečný tím, že jeden z jeho břehů tvoří skalní věže, které vystupují přímo z hladiny. Jedná se o oblíbené místo filmařů. Sezonní infocentrum.

HRUBÁ SKÁLA 

Historie zámku Hrubá Skála sahá do 14. století, kdy šlechtický rod Valdštejnů vystavěl na mohutných pískovcových skalách hrad nazvaný Skála. Dnešní romantickou zámeckou podobu získal hrad novogotickou přestavbou v polovině 19. století, kdy jej vlastnil rod Aehrenthalů. Roku 1945 byl zámek vyvlastněn a nedlouho nato získaly objekt komunistické odbory, které jej nechaly adaptovat na rekreační zařízení. Tím bohužel došlo k nenapravitelným škodám na zámeckých interiérech. Dnes sídlí v zámku hotel a restaurace a veřejnosti zůstávají přístupné nádvoří a vyhlídková věž. Před zámkem stojí pseudogotický kostel sv. Josefa z roku 1812. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází lanové centrum. Možnost stravování, ubytování, wellness.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

 

Fotogalerie

Hrad Trosky

Hrad Trosky

 
kostel sv  Václava Rovensko

kostel sv Václava Rovensko

 
zvony v Rovensku pod Troskami

zvony v Rovensku pod Troskami

 
Vidlák

Vidlák

 
zámek Hrubá Skála

zámek Hrubá Skála

 
Věžický rybník

Věžický rybník

 
Hrad Kost

Hrad Kost

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load