Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Okolo tří kopců

Stará Paka

Český ráj

Náročnější výlet okolím Nové Paky má délku 37 km. Vede z Nové Paky, přes Železnici do Lomnice nad Popelkou a přes Brdo zpět do Nové Paky.

Nová Paka, zimní stadion. – Úbislavice (pěší červená + modrá, 4142 – 5 km) – Stav (pěší zelená, nezn. silnice – 6,7 km) – Dřevěnice (pěší žlutá – 9,1 km) – Železnice (nezn. silnice 15,3 km) – Košov (nezn. silnice – 22,1 km) – Lomnice nad Popelkou (nezn. silnice – 24,3  km) – Nová Ves nad Popelkou (28,1 km) – Krsmol (nezn. silnice – 32,2 km) – Nová Paka (nezn. silnice – 36,9 km)


MAPA

NOVÁ PAKA 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

ČESKÁ PROSEČ

Uprostřed osady stojí sousoší sv. Trojice s dřevěnou zvoničkou, na západním okraji pak najdete kapličku s lípami, jejichž stáří se odhaduje na 350 let. Uvnitř je umístěno sousoší Piety. Oblast je významnou mineralogickou lokalitou.

ÚBISLAVICE

V obci, ležící v údolí potoka Ořeška, stojí původně gotický kostel Narození Panny Marie ze 14. století, který byl později zbarokizován. V jeho interiéru je oltářní obraz Narození Panny Marie, který je připisován Karlu Škrétovi, a křtitelnice z roku 1664. V Úbislavicích se také dochovala dřevěná stavení podkrkonošského typu z počátku 19. století, z nichž nejcennější je roubený mlýn čp. 56 (nedaleko kostela). Na tomto místě se obilí mlelo od počátku 15. století do roku 1920. Nedaleko obce se nachází vodárenská nádrž Jahodnice.

STAV

Obec Stav je dnes součástí Úbislavic. Nacházejí se zde zbytky valů a příkopů původní tvrze. K vidění jsou také roubené stavby a kostelík sv. Petra a Pavla z počátku 15. století.

DŘEVĚNICE

Páni z Dubé založili v Dřevěnici roku 1541 pivovar, později využívaný jako medovar. Gotická tvrz, vystavěná zřejmě už ve 14. století, byla po roce 1588 upravena renesančně a později přeměněna na sýpku a sklad. Dochoval se zde renesanční portál a zazděný náhrobek jednoho z majitelů tvrze, Jindřicha Berky z Dubé, který zemřel v roce 1541. Západně od tvrze se nachází objekt bývalé sladovny se šternberským erbem z roku 1676. V obci stojí také barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1705 a řada roubených chalup. Dřevěnice je také nerozlučně spjata s volejbalem. Už od roku 1954 zde Tělovýchovná jednota Sokol Dřevěnice nepřetržitě v řadě pořádá největší antukový turnaj v České republice. Možnost ubytování v kempu, penzion, restaurace.

ŽELEZNICE

Městečko Železnice leží v malebné zvlněné krajině pod kopcem Železný. Archeologické nálezy zde dokládají existenci prehistorického železářství, od něhož byly oba názvy odvozeny. Klasicistní a empírové jádro obce bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou.

V okolí se také nacházejí rašeliniště, díky kterým zde byly v roce 1904 založeny lázně. S dobrými výsledky se tu až do druhé poloviny 20. století léčila dětská obrna a stavy po úrazech mozku.

Městské Vlastivědné muzeum nabízí především národopisné a archeologické expozice a jeho součástí je i původní kupecký krám – obchod koloniálním zbožím s původním zařízením a také roubená chalupa z roku 1789, která je typickou ukázkou bydlení prostých lidí v malých městech. Zajímavá je také expozice obrazů Františka Kavána.

Na okraji města lze navštívit kompletně zařízený a funkční válcový mlýn, zvaný Prášilův, a připomenout si tak řemeslný fortel našich předků.

Železnice je rodištěm spisovatele Stanislava Rudolfa. Nabízí možnost nákupu potravin, ubytování a občerstvení v kavárně a vinici Café Terasy.

LOMNICE NAD POPELKOU 

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

NOVÁ VES NAD POPELKOU

V obci najdete původně gotický kostel s pozdně gotickou sochou Madony z počátku 16. století. Nachází se zde také řada cenných staveb lidové architektury. Vlaková zastávka.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

 

Fotogalerie

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, autor: jan špelda

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie

 
Nová Paka, autor: jan špelda

Nová Paka

 
Dřevěnice

Dřevěnice

 
Kaplička Česká Proseč

Kaplička Česká Proseč

 
Železnice expozice tkaní

Železnice expozice tkaní

 
Stará Paka

Stará Paka

 
Zámek Lomnice nad Popelkou

Zámek Lomnice nad Popelkou

 
Lomnice

Lomnice

 
Památková rezervace Karlov

Památková rezervace Karlov

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load