Krkonoše

Jilemnice, 514 01

Web: www.mestojilemnice.cz

Zvědavá ulička je unikátním souborem staveb lidové architektury. Většina domů pochází z doby po požáru města v roce 1788.

Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice. Ta se tím rychle zužuje a stáčí, a domy působí dojmem zvědavosti svých obyvatel, kteří chtějí pozorovat dění na tehdejší hlavní třídě.

Každý dům má ozdobně pobíjené lomenice. Ulička vám nabízí k obdivování i sochu sv. Jana Nepomuckého a ve spodní části uličky roubený Šaldův dům.

Zvědavou uličku najdete asi 200 metrů od jilemnického náměstí a asi stejně tak daleko od zámku Jilemnice.

Zvědavá ulička Jilemnice, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Zvědavá ulička Jilemnice