Památková rezervace Karlov

Lomnice nad Popelkou, 512 51

GSM: +420 739 568 347
Web: www.lomnicenadpopelkou.cz

Místní část Lomnice nad Popelkou zvaná Karlov byla vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury.

Karlovské náměstí představující vrchol místního podkrkonošského dřevěného barokního urbanismu. Jeho základem je velké náměstí ve tvaru obdelníku. Karlov je zastavěn jednotně řešenými přízemními roubenými domky s podsíněmi a bohatě vyřezávanými štíty (lomenicemi) orientovanými do náměstí. Na dovršení symboliky pojmenování nové čtvrti postavili Karlovští v roce 1874 uprostřed náměstí pískovcovou sochu Panny Marie Karlovské, patronky těhotných a neplodných žen.

Nachází se zde i malá kašna. Výše na náměstíčku stojí socha svatého Prokopa. V minulosti Karlovské náměstí sloužilo jako tržiště na dobytek. Už od šedesátých let našeho století byly pokusy vyhlásit tuto lokalitu památkovou rezervací, dokonce se uvažovalo o zboření domů v horní části náměstí a o tom, že do těchto míst budou přeneseny i polorozbořené cenné domy z okolí.

Karlov byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury 25. července 1995.

V roce 2018 proběhlo Karlovské náměstí celkovou revitalizací.

Volně přístupné.

Památková rezervace Karlov