Kopicův statek, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Kacanovy 64
Kacanovy, 511 01

Nádherná roubená chalupa zvaná též Jirošova rychta byla postavená v roce 1787 rolníkem Jiřím Jirošem. Kopicův statek leží na Hruboskalské plošině 1 km jižně od Valdštejna, u obce Kacanovy. Před statkem je socha sv. Jiří na koni z roku 1806. Stavení patří k nejznámějším památkám lidové architektury Českého ráje.

Pozdější majitel Vojtěch Kopic se celý život zajímal o národní historii a měl sklony k umělecké činnosti. K výtvarnému umění se dostával za druhé světové války, kdy pomáhal při památkové úpravě chalupy - otesávat kámen ho učil kameník ze sousedství. Do pískovcových skal v okolí své chalupy vytesával od čtyřicátých let až do své smrti plastiky s tématy z našich dějin (sv. Václav, Jánošík, kněžna Libuše) i s tématy okolní přírody. Tato skalní galerie je volně přístupná.

Kopicův statek je uznáván jako jedna z nejpozoruhodnějších památek pojizerské lidové architektury. Statek je v soukromém majetku a není možné jej navštívit.

Kopicův statek, autor: Václav Bacovský