Městské muzeum v Železném Brodě, národopisná expozice Běliště

Železný Brod, 468 22

E-mail: muzeum@zelbrod.cz
Web: www.zeleznybrod.cz, www.muzeumzb.cz

Objekt Běliště je největší a nejkrásnější stavbou lidové architektury v Železném Brodě. V objektu Běliště dnes sídlí národopisná expozice městského muzea.

Budova pochází z roku 1807 a v jeho zahradě je umístěn soubor soch. Dříve zde bývala koželužna, dnes jsou v budově umístěny národopisné sbírky městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí. K vidění je zde stará školní třída, ševcovský koutek, cechovní předměty, pekařství a perníkářství, pomůcky ke zpracování lnu, světnička domácího tkalce, součásti oblečení z minulého století a dále lidové dřevěné betlémy a unikátní dřevěné modely měšťanských domů.

Návštěvníci zde také mohou shlédnout předměty dokumentující geologický vývoj Železnobrodska s ukázkami použití nerostů, které se na jeho území těžily. V jedné z místností je rekonstruovaná pekařská dílna s pecí, díží a kopistem na zadělávání těsta a především s ukázkou dřevěných, bohatě řezaných perníkářských forem.

V prostorách půdy jsou vystaveny dřevěné skříňové betlémy a modely měšťanských domů, které stávaly na železnobrodském náměstí. Jednou z oblíbených atrakcí pro návštěvníky je i funkční flašinet s 9 melodiemi, který na Bělišti dodnes často vyhrává.

Květen - Červen Út - Ne 9:00 - 12:00
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 12:00
Září Út - Ne 9:00 - 12:00
Říjen - Duben So - Ne 9:00 - 12:00