Zámek Zákupy, autor: AZfotky

Zákupy, 471 23

E-mail: zakupy@npu.cz
Web: www.zamek-zakupy.cz

Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I.

Na místě menší gotické tvrze nechal Zdislav Berka v polovině 16. století postavit nový zámek. Ten postupně přecházel z majitele na majitele a v 70.letech 17. století byl přestavěn v barokním slohu. V přízemí je zajímavá kaple svatého Františka z Assissi a ve 2. poschodí adaptované barokní prostory pro odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda.

Všechny interiéry mají luxusní zařízení a jsou vyzdobeny nástropními malbami od Josefa Navrátila. Raritou je zachovaný osobní výtah z roku 1870.

Při prohlídce lze spatřit nejen apartmá císaře, ale i jídelnu či kapli, v níž se r. 1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.

K zámku přiléhá francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park.

Prohlídkové trasy

I. zámecký okruh

Zámek za císaře Ferdinanda I.  - délka prohlídky cca 50 minut

Trasa mapuje období, kdy zámek vlastnil poslední český korunovaný král a rakouský císař Ferdinand Dobrotivý.

II. zámecký okruh

Zámek za císaře Františka Josefa I.  - délka prohlídky cca 50 minut

Trasa mapuje období, kdy zámek vlastnil předposlední majitel císař František Josef I. Prohlídka interiérů s původní výzdobou (papírové tapety, nástropní malby) a zařízením (nábytek, obrazy, porcelán a další doplňky) podává představu o pobytech nejen samotného Františka Josefa I., ale také dalších Habsburků, kteří do Zákup jezdívali.

III. zámecký okruh

Interiéry prvního patra + zámecká kuchyně - délka prohlídky cca 40 minut

Prohlídka vede místnostmi ve východním křídle prvního patra, zařízenými jako byt z období první republiky. Všechny pokoje bytu (předsíň, pracovna, parádní pokoj, kuchyně, koupelna, dětský pokoj a ložnice) jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Výklad průvodce je zaměřen na období, kdy zákupský zámek přešel po roce 1918 do vlastnictví Československého státu a sloužil jako sídlo lesní správy. Součástí této prohlídkové trasy je i návštěva historické zámecké kuchyně z konce 19. století, nacházející se v přízemí zámku.

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu.

Květen - Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen Út - Ne 10:00 - 15:00
Uvedené konce otevírací doby jsou časem zahájení poslední prohlídky.

Zámek za císaře Ferdinanda I.
Plné vstupné:190,00 CZK
Dětské vstupné:100,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:150,00 CZK
Seniorské vstupné:150,00 CZK pro osoby nad 65 let
Zámek za císaře Františka Josefa I.
Plné vstupné:190,00 CZK
Dětské vstupné:100,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:150,00 CZK
Seniorské vstupné:150,00 CZK pro osoby nad 65 let