Hrad a zámek Frýdlant - zámecká kaple, autor: Město Frýdlant

Frýdlant, 460 01

E-mail: frydlant.rezervace@npu.cz
Web: www.zamek-frydlant.cz

Hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách. V roce 1801 byl Horní hrad zpřístupněn veřejnosti a Frýdlant se stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.

Rozsáhlý komplex spojuje středověký hrad a renesanční zámek. Hrad byl vybudován v polovině 13. století a dominuje mu mohutná válcová věž. Renesanční zámek spolu s kaplí byly postaveny na přelomu 16. a 17. století. Poslední větší stavební práce pak proběhly v 60. letech 19. století, jednalo se o přestavbu kastelánského křídla.
Návštěvníky zaujmou především bohatě vybavené interiéry zámku, překrásná zámecká kaple, rozsáhlá hradní zbrojnice a jedinečný rytířský sál s obrazovou galerií Gallasů a Clam-Gallasů.

Prohlídkové trasy

1. Frýdlantský hrad

Prohlídková trasa vede nejstarší částí frýdlantského areálu, která byla již v roce 1801 zpřístupněna veřejnosti. Dvě patra hradu s dvaceti místnostmi seznámí návštěvníky s historií komplexu. Návštěvníci zavítají do impozantního rytířského sálu s rodovou galerií, zbrojnice, hodovní síně a prohlédnou si velkou sbírku zaměstnaneckých uniforem.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 60 minut

2. Frýdlantský zámek

Prohlídková trasa vede bohatě zařízeným zámkem a představí historii posledních majitelů Clam-Gallasů. Prohlídka začíná v zámecké kuchyni a přes reprezentativní a soukromé pokoje pánského a dámského patra vede až do podkroví. Prohlídku uzavírá návštěva unikátní zámecké kaple. K největším lákadlům trasy patří Velká jídelna, Erbovní síl, dámské patro s dlouhou enfiládou a ojedinělá zámecká koupelna.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 60 minut

3. Zbraně, zbroj a rytíři

Trasa zavede návštěvníky do velké hradní zbrojnice nacházející se ve druhém hradním patře. Zbrojnice prezentuje zbraně od pozdního středověku, až po devatenácté století, včetně zbraní z Orientu. Prohlídka končí návštěvou hradní věže s možností vyhlídky.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 45 minut, prohlídky možné během víkendů

4. Dětská prohlídka

Prohlídková trasa pro nejmenší návštěvníky. Seznámí děti jednoduchou formou s chodem zámku, vysvětlí, na co byl rodině erb, kdo na zámku sloužil a bydlel a představí prostory Kastelánského křídla. Děti se potkají s nevšedním domácím mazlíčkem dcer posledních majitelů, projdou se po slavnostním schodišti a navštíví soukromé části, které obývala poslední majitelka panství. Prohlídku zakončuje návštěva dětského pokoje s hračkami zámeckých dětí.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 30 minut

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní památková správa na Sychrově.

Duben Út - Ne 10:00 - 15:00
Květen Út - Ne 10:00 - 16:00
Červen - Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 10:00 - 16:00
Říjen Út - Ne 10:00 - 15:00
Časy prohlídek určuje pokladní Státního hradu a zámku Frýdlant.

1. Frýdlantský hrad
Dětské vstupné:40,00 CZK pro děti do 17 let
Studentské vstupné:90,00 CZK
Seniorské vstupné:90,00 CZK