Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Státní zámek Sychrov

Zámecká Oranžerie, autor: Jan Řeháček

Český ráj

Státní zámek Sychrov 1
Sychrov, 463 44

Telefon: +420 482 416 011
E-mail: sychrov.rezervace@npu.cz
Web: www.zamek-sychrov.cz, www.facebook.com/szsychrov, www.instagram.com/sychrov_zamek/

Státní zámek Sychrov je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v našem regionu a je často vyhledáván i filmaři k natáčení pohádek.

Novogotický zámek Sychrov sloužící v 19. století jako letní sídlo původem francouzského rodu Rohanů znáte z pohádek Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka. Interiéry zámku jsou zdobeny bohatou řezbářskou výzdobou a v jednotlivých místnostech lze nalézt množství původního nábytku, obrazů i předmětů denní potřeby.

V areálu zámku se nachází rozlehlý anglický park. Mimo značného množství vzácných stromů a dřevin, zde návštěvníci naleznou i drobné parkové stavby jako jsou bazénky, fontány, vodárenská věž nebo obnovená zámecká oranžerie sloužící jako kavárna. V parku je možnost zahrát si hru Zámeckým parkem, která je k zakoupení na pokladně zámku. Ze zámeckého nádvoří, které je také součástí areálu se vstupuje do sklepení, kde se nachází výstava obrázků Ze života medvědího klanu.

Zámek nabízí klasické prohlídkové okruhy, ale také prohlídky s princeznou, či speciální prohlídky pro školy i odbornou veřejnost. Zámek je pro návštěvníky otevřen každý den po celý rok (výjimkou je 24. – 26. prosinec). Po celý rok jsou přístupné prohlídky prvního patra zámku, a to včetně reprezentačních místností a soukromých apartmá knížete a kněžny. V hlavní návštěvnické sezoně je možné navštívit také druhé patro východního křídla zámku.

Interiéry zámku, vracející se svou podobou do druhé poloviny 19. století, umožňují vytvoření velmi konkrétní představy o životě šlechty. Kromě původního mobiliáře a bohaté řezbářské výzdoby, zde lze nalézt i rohanskou portrétní galerii čítající přes 240 portrétů příslušníků rodu Rohanů a jejich příbuzných. Jedná se o největší sbírku francouzských portrétů mimo území Francie.

Prohlídkové trasy


Novogotický klenot Rohanů

Základní zámecký okruh představuje historii zámku a jeho nejznámějších majitelů – Rohanů. Kromě reprezentačních prostor a apartmá knížete i kněžny obsahuje trasa i prohlídku královského apartmá, kde v ložnici nocoval například císař František Josef I. Součástí okruhu je mimo jiné návštěva velké jídelny, knihovny, hráčského salonu a další.
Délka prohlídky 60 minut. Vstupenka na tento okruh platí i pro vstup do areálu.

Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových

Prohlídkový okruh je zaměřen na širší rodinu Rohanů a nabízí návštěvníkům např. pánské hostinské apartmá, orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, kardinálský pokoj, soukromé apartmá Gabriely z Rohanu, kabinet kuriozit z cest po Africe, Americe i Evropě, soukromé apartmá Arthura Rohana a další. Okruh byl otevřen v roce 2020 a je řazen mezi nejexkluzivnější, i proto je kapacita prohlídka omezená.
Délka prohlídky 60 minut. Vstupenka na tento okruh platí i pro vstup do areálu.

Zlatý poklad

Trezorová místnost s kolekcí vzácných předmětů ze sychrovských depozitářů, mezi něž patří zlacené kalichy, monstrance a slonovinové sošky. Další částí expozice je sbírka z dílny významného českého umělce Františka Khynla. Autorova tvorba měla své kořeny v tradičním českém šperkařství a byla ovlivněna jeho působením v Austrálii, USA a prací pro přední světové klenotnické firmy.
Délka prohlídky 15 minut. Vstupenka na tento okruh platí i pro vstup do areálu. Okruh je bezbariérový.

Areál

Zámecký areál začíná nádvořím, kde se nachází vstup do sklepení s výstavou. Přes nádvoří se prochází do zámecké zahrady, ve které najdete významné dřeviny a několik staveb. Mezi nejvýznamnější stavby patří zámecká oranžerie. Hned vedle ní je k vidění vodárenská věž a během procházky lze zavítat i na Rudolfovu vyhlídku nebo k dřevěné chaloupce, ve které si hrávaly rohanské princezny.
Na tento okruh lze zakoupit sezónní vstupenku.

Za obrazy!

Obrazové sbírky tvořily nedílnou součást výzdoby šlechtických interiérů. Čím je právě Rohanská sbírka unikátní a jaké největší poklady a zajímavosti skrývá? To se dozvíte na speciálních komentovaných prohlídkách zámecké obrazárny.
Mimo samotných obrazů, z velké části portrétů historických osobností se výklad zaměří na zajímavé detaily ze života malíříů, různé umělecké přístupy jejich tvorby, malířské dílny, kopie, a zákulisí vzniku jednotlivých děl.
Délka prohlídky 90 minut. Vstupenka na tento okruh platí i pro vstup do areálu.

Prohlídka s princeznou

Prohlídková trasa je určená rodinám s dětmi. Výklad podává princezna, která nenáročnou formou seznamuje dětské návštěvníky s životem na zámku. Nejedná se o historický výklad, ale o seznámení se zámkem zábavnou formou. Trasa vede nejkrásnějšími interiéry zámku – schodišťovou halou, apartmá kněžny, knihovnou i velkou jídelnou. Děti se prohlídky mohou účastnit pouze v doprovodu dospělého.
Délka prohlídky 25 minut. Vstupenka na tento okruh platí i pro vstup do areálu.

Zámek se představuje

Prohlídka zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna).
Děti jsou prostřednictvím nenáročného výkladu a nejrůznějších zajímavostí seznamovány s tím, jak se na zámku žilo. Během prohlídky se dozví, co všechno potřebuje správný rytíř, co je to erb, ale třeba i to, jaké zákusky si dávali kníže s kněžnou po obědě. Prohlídku doplňuje pracovní list, který dostane každé dítě ke vstupence, a který si bude moci během prohlídky a také po prohlídce doplňovat.
Prohlídka je vedena průvodcem a neobsahuje žádné odborné informace o zámku a jeho majitelích.
Prohlídka pro školní skupiny dětí (3. - 5. třída). Délka prohlídky 25 minut.
Rezervace nutná.

Zámek dětem

Prohlídka zámku zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna).
Děti jsou prostřednictvím nenáročného výkladu a nejrůznějších zajímavostí seznamovány s tím, jak se princům a princeznám na zámku žilo. Během prohlídky se dozví, jak se chovat, když potkají prince, kde spí princezny, ale třeba i to, jaké zákusky si dávají po obědě. Také si budou moci vyzkoušet šperky, korunky, klobouky a další rekvizity, které by žádnému návštěvníkovi zámku neměly chybět.
Prohlídka je vedena průvodcem a neobsahuje žádné odborné nebo historické informace o zámku a jeho majitelích.
Prohlídka pro školkové a školní skupiny dětí (1. - 2. třída). Délka prohlídky 25 minut.
Rezervace nutná.

Noční kostýmovaná prohlídka

Netradiční prohlídka zámku s divadelním příběhem – noční prohlídky zámku mají své nezapomenutelné kouzlo.
Naše prohlídky probíhají formou divadelního představení, během kterého se budete buď bát, anebo se smát. Záleží na tom, který příběh navštívíte.
Délka prohlídky 50 minut.

Čertovské prohlídky

Prohlídky pro malé i velké. Nejkrásnějšími interiéry zámku včetně velké jídelny provádí návštěvníky čert nebo čertice. Prohlídka je v nabídce pouze v době konání Adventních trhů v areálu zámku Sychrov a je určena pro rodiny s dětmi. Výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích.
Délka prohlídky 25 minut.

Pohádka

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat, zda dobro zvítězí nad zlem, tak jak to má ve správné pohádce být.
Tyto speciální prohlídky, kdy zámecké interiéry slouží jako kulisa pro samotný pohádkový příběh, se odehrávají pouze třikrát do roka.

Příloha

Otevírací doba

Leden - Březen Po - Ne 10:00 - 14:00
Duben Po - Ne 9:00 - 15:30
Květen - Srpen Po - Ne 9:00 - 16:30
Září - Říjen Po - Ne 9:00 - 15:30
Listopad - Prosinec Po - Ne 10:00 - 14:00
Zámek je otevřen po celý rok s výjimkou 24., 25. a 26. prosince. Konec otevírací doby je začátkem poslední prohlídky. Otevírací doba zámeckého parku: leden-březen uzavřen duben 9-16 hodin květen-červen 9-17 hodin červenec-srpen 9-18 hodin září 9-17 hodin říjen 9-16 hodin listopad-prosinec uzavřen

Vstupné

Zlatý poklad
Plné vstupné:100,00 CZK
Novogotický klenot Rohanů
Plné vstupné:240,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:190,00 CZK
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 17 let
Studentské vstupné:190,00 CZK
Seniorské vstupné:190,00 CZK pro osoby nad 65 let
Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových
Plné vstupné:360,00 CZK
Prohlídka s princeznou
Plné vstupné:160,00 CZK
Areál
Plné vstupné:50,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina, ruština
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, občerstvení, bezbariérový přístup

Fotogalerie

Zámek Sychrov, autor: Jiří Jiroutek

Zámek Sychrov

 
Zámecká Oranžerie, autor: Jan Řeháček

Zámecká Oranžerie

 
Sychrov, autor: Václav Bacovský

Sychrov

 
Sychrov, autor: Pavel Charousek

Sychrov

 
Sychrov, autor: AZ fotky

Sychrov

 
Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

 
Zámek Sychrov, autor: Jan Řeháček

Zámek Sychrov

 
Zámek Sychrov, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Sychrov

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load