Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vyhlídky v Prachovských skalách

Prachovské skály, autor: Podobský Kuba

Český ráj

Prachov
Jičín, 506 01

GSM: +420 777 902 232
E-mail: info@prachovskeskaly.cz
Web: www.prachovskeskaly.com

Prožijte výlet snů a úchvatné svobody. Vydejte se na vyhlídky do pohádkových Prachovských skal, které nabízejí pohled na krásnou krajinu Českého ráje z ptačí perspektivy.

VYHLÍDKA KŘIŽKOVSKÉHO SBORU

Vyhlídka Křižkovského sboru je první vyhlídkou od vstupu do Prachovských skal od východu. Po průchodu Brankou vystoupáme k vyhlídce, která byla pojmenována podle návštěvy tohoto souboru v Jičíně. Z vyhlídky je široký rozhled do okolí. Na východě můžeme vidět vrch Kumburk se zříceninou stejnojmenného hradu a dole v údolí soustavu Jinolických rybníků. Nad nimi na severu se zvedá hřbet Tábora pokračující k západu sedlem Košov a vrchem Kozlov až ke Kozákovu. Na severním obzoru lze spatřit i Krkonoše. Severozápadně je hezký pohled na symbol Českého ráje - zříceninu hradu Trosky. Vpravo od Trosek lze při dobré viditelnosti zahlédnout i Ještěd a hřbety Jizerských hor.

Poloha: asi 500 metrů od východního vstupu do Prachovských skal (GPS 50°27'58.919"N, 15°17'56.315"E)

ŠIKMÁ VĚŽ - VÍTKOVA VYHLÍDKA

Šikmá věž je známá vyhlídková skála v jižní části Prachovských skal, asi 8 km od Jičína Dostaneme se sem po velkém okruhu, nebo z Lochkova po zelené turistické značce.. Šikmá věž je  vysoká 422 m a na jejím vrcholu se nachází Vítkova vyhlídka, na kterou vedou schody vytesané do skály. Z vyhlídky je krásný výhled do okolí směrem k Jičínu, na vrch Veliš a Velišský hřbet, pod nímž se zrcadlí hladina Ostruženských rybníků. Přímo pod vyhlídkou se nachází obec Horní Lochov, dole v Jičínské kotlině se pak choulí vesničky Ohaveč, Březina, Hlásná Lhota a především Ostružno s nádherným dvouvěžovým barokním kostelem Povýšení svatého Kříže. Nad Ostružnem se zvedá pravidelný zalesněný kopeček s barokní kapličkou Svaté Anny. K vyhlídce se dostaneme od Turistické chaty po Velkém okruhu Prachovskými skalami.
(GPS 50°27'46.653"N, 15°17'25.697"E)

VYHLÍDKA MÍRU

Vyhlídka Míru poskytuje jeden z nejlepších rozhledů na velké území skalního města Prachovských skal, můžeme z ní vidět velké množství skalních věží i dalších útvarů. Vyhlídka se nachází v centru Prachovských skal a dostaneme se k ní po Malém i Velkém okruhu.(GPS 50°27'59.647"N, 15°17'28.002"E)

HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA

Hlaholská vyhlídka je nejvýše položeným vyhlídkovým místem uprostřed Prachovských skal. Nachází se ve výšce 460 m. Pojmenována byla podle pražského pěveckého spolku Hlahol, jehož členové zdejší skály navštívili v roce 1887. Z Hlaholské vyhlídky se nám naskytne pohled východním směrem na skupinu Krkavčích skal, vrch Přivýšinu a soustavu Jinolických rybníků v údolí. Na severovýchodě se zvedá hřbet Tábora. Na Hlaholskou vyhlídku se dostaneme po velkém okruhu Prachovskými skalami.
(GPS 50°28'1.264"N, 15°17'44.586"E)

PECHOVA VYHLÍDKA

Většinou neprávem opomíjená vyhlídka, která se nachází mimo od hlavní trasy. Najdeme ji při zelené značce mezi Turistickou chatu a rozcestím Nad Fortnou. Nabízí pohled na centrální masiv skal, zalesněné svahy Starého a Nového hrádku a v pozadí na Vyskeř, Ralsko a Lužické hory.

RUMCAJSOVA  VYHLÍDKA

Rumcajsova vyhlídka v Prachovských skalách se nachází v centru skal při velkém (zeleném) okruhu. Nabízí výhled směrem na Krkavčí skály, vzhledem k přerostlým stromům však již dosti omezený.

HAKENOVA  VYHLÍDKA

Hakenova vyhlídka se nalézá v centru Prachovských skal při velkém (zeleném) okruhu. Z vyhlídky je vzhledem k okolním vzrostlým stromům pouze omezený výhled, ale i tak se nabízí pohled na Krkavčí skály a k Táboru. Ideálním časem k návštěvě této vyhlídky je tedy jarní období. Pojmenování vyhlídka získala po profesoru Hakenovy z Horního Lochova, který se zasloužil o archeologický výzkum skal.

VŠETEČKOVA  VYHLÍDKA

Všetečkova vyhlídka se nalézá na plošině Plecháč v centru Prachovských skal. Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje. Vyhlídka je přístupná ze zeleně značeného velkého okruhu.

ŠLIKOVA  VYHLÍDKA

Šlikova vyhlídka se nachází na plošině Plecháč v centrální části Prachovských skal. Z vyhlídky se nabízí výhled na amfiterátr skal směrem k vyhlídce Českého ráje a vyhlídce Míru. Vyhlídka je součástí velkého okruhu, přístupná je tedy po zelené značce.

ERVÍNŮV  HRAD

Ervínův hrad je skalní vyhlídka v západní části Prachovských skal. Dojdeme na ní po zelené značce od rozcestí Pod Svinčicí, nebo od koupaliště U Pelíška. Z vyhlídky je pěkný výhled na okolní lesy.

SKAUTSKÁ  VYHLÍDKA

Skautská vyhlídka není součástí prvního ani druhého prohlídkového okruhu v Prachovských skalách. Nachází se trochu stranou v severovýchodní části skalního uskupení na žluté turistické značce, která spojuje centrální parkoviště u hlavního vstupu do Prachovských skal s parkhotelem Skalní město. Skauti vyhlídku obnovili v roce 1969.

Příloha

Otevírací doba

Duben - Červen Po - Ne 9:00 - 17:00
Červenec - Srpen Po - Ne 8:00 - 18:00
Září - Říjen Po - Ne 9:00 - 17:00

Vstupné

Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:250,00 CZKMax. 2 dospělí a 2 děti
Studentské vstupné:50,00 CZK
Seniorské vstupné:50,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: němčina, ruština
Texty v cizím jazyce: němčina, holandština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, občerstvení, vstup se psy

Fotogalerie

Prachovské skály, autor: Foto Jakub Podobský

Prachovské skály

 
Prachovské skály, autor: Foto Jakub Podobský

Prachovské skály

 
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba

Prachovské skály

 
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba

Prachovské skály

 
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba

Prachovské skály

 
Prachovské skály, autor: Podobský Kuba

Prachovské skály

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load