Zřícenina hradu Tolštejn

Lužické hory a Žitavské hory

Jiřetín pod Jedlovou, 407 56

Zřícenina středověkého hradu Tolštejn pochází z roku 1337. Hrad se strategickou polohou sloužil k ochraně cesty z Čech do Lužic.

V průběhu dějin ho vlastnili Vartenberkové, Berkové, Šlejnicové i další majitelé. V roce 1642 hrad Tolštejn oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Od té doby již hrad nikdy nebyl obnoven.

Na vypreparované dvojici znělcových skal je upravená vyhlídková plošina se železnými schody a zábradlím. Kruhový výhled umožňuje pohled na Lužické hory a k severu na Šluknovsko i do Německa. V chatě pod rozhlednou je v sezoně jednoduché občerstvení.

Tolštejn je významnou botanickou lokalitou s výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin.

Přístup: Pěšky z Jedlové a z osady Lesná - Jiřetín po značených turistických stezkách. Autem lze z Jiřetína dojet až na parkoviště po hradem Tolštejnem, jehož zřícenina se nachází asi 0,5 km od vyhlídkové plošiny.

Poloha: 2 km jihovýchodně od Jiřetína pod Jedlovou, 7 km na jihozápad od Varnsdorfu.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zřícenina hradu Tolštejn, autor: Lenka Hanzlová

Zřícenina hradu Tolštejn