Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Za rozhlednou na horu Smrk

Rozhledna na Smrku

Frýdlantsko

Trasa nás dovede na nejvyšší vrchol české strany Jizerských hor - Smrk.

Průběh trasy:  Nové Město pod Smrkem, ČD – Kyselka – Streitův obrázek – Smrk, rozhledna – Nebeský žebřík – Tišina – Hubertka Bílý Potok, ČD.

Délka trasy: 16 km

Varianta: Tišina – U Červeného buku – Nové Město pod Smrkem. Celkem 17 km.

Popis trasy: Na Smrk se vydáme z novoměstského nádraží po modrých značkách. Za městem cesta stoupá kolem vodojemu k okraji lesa a zanedlouho se před námi objeví odbočka k Novoměstské kyselce. Osvěžující vodu si můžeme nabrat v jímacím domku a vzít s sebou na cestu. Okolo Kamene osvobození, který zde byl postaven k 10. výročí založení ČSR, pokračujeme na křižovatku u Streitova obrázku. Krucifix na buku připomíná pověst o novoměstském pekaři, který ho zde, tížen špatným svědomím, kdysi upevnil.

Stezka, jež odtud stoupá SZ úbočím Smrku, byla nově vytýčena teprve v roce 2000. Dovede nás až na vrcholovou plošinu a k rozhledně, jež byla slavnostně otevřena v roce 2003 za účasti mnoha osob. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů. Kromě rozhledny na Smrku najdeme i pomník básníka Theodora Körnera, který sem v roce 1809 vystoupil, či novodobou plastiku ducha Jizerských hor.

K návratu do údolí nám zpočátku poslouží stezka nazvaná pro svoji strmost Nebeský žebřík. Klesneme až na červeně značenou lesní silnici a po ní se vydáme na Tišinu, kde nás krátké odbočení vlevo přivede na skalní vyhlídku. Červené značky nás pak povedou k chatě Hubertka. Za tři čtvrtě hodiny odtud pak dojdeme až na nádraží v Bílém Potoce.

Varianta s návratem do Nového Města pod Smrkem: z Tišiny pokračujeme stále po asfaltové silnici (níže neznačené) až k rozcestí U Červeného buku. Zde narazíme na zelené značky, které nás dovedou zpět do Nového Města.

autor: Otokar Simm

Příloha

Fotogalerie

Rozhledna na Smrku

Rozhledna na Smrku

 
Pohled na Smrk

Pohled na Smrk

 
Pohled na Smrk

Pohled na Smrk

 
Smrk, autor: Milan Konvalinka

Smrk

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load