Vyhlídka Finkův kámen

GSM: +420 483 382 286
E-mail: mki@smrzovka.cz
Web: www.smrzovka.cz

Přímo nad obcí Smržovka ční skalní vyhlídka zvaná Finkův kámen Finkstein, která nabízí výhled nejen na Smržovku a Černostudniční hřeben.

Skála dosahuje nadmořské výšky 688 m a poskytuje široký výhled do okolí, zejména k jihu na Smržovku a Černostudniční hřeben. Nacházejí se zde také jedny z největších skalních hrnců v Jizerských horách, nejznámější je tzv. Čertova studánka.

Poloha: cca 1 km severně od Smržovky

Místu se podle majitele pozemku říkalo Finkstein (Finkenstein), což bylo později mylně překládáno jako Pěnkavčí skála (Finke = pěnkava). Po obsazení pohraničí fašistickým Německem se na vrcholu objevil hákový kříž. Po druhé světové válce byl pro skálu ražen název Vyhlídka generála Samochvalova, který se ovšem nevžil. Později byl zde instalován jiný symbol - rudá pěticípá hvězda, podle níž se vyvýšenina nazývala Hvězda.

Vrchol skály zpřístupnil smržovský Zahradní a okrašlovací spolek ve spolupráci s místní sekcí Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Tato událost byla oslavena pochodňovým průvodem, který se ke skále vydal v sobotu 25. června 1898. Následně došlo ke slavnostnímu předání díla obou spolků veřejnosti.

K Čertově studánce se vážou dvě pověsti. Podle první zde žil pekelník, který sužoval celé okolí. Když se jednou vydal na delší cestu, využil statečný obyvatel Smržovky jeho nepřítomnosti a na skálu upevnil kříž. Čert se ho tak polekal, že spadl a svým tělem vyhloubil několik jam i onu mísu. Druhá pověst vypráví o nešťastné lásce zdejšího skřítka k Loře, dceři hajného v Jabloneckých Pasekách. Když se od ní dověděl, že se má vdávat, plakal tak, že slzami zaplnil nejhlubší mísu, která prý od té doby nevysychá. Nakonec ale vyhrabal z nitra Vyhlídky poklad a dívce svých snů ho věnoval. Jejího manžela naučil vyrábět skleněné perličky, brzy známé po celých horách. Za tento dobrý skutek si od lidí vysloužil vděk a jméno Sklenařík.

Vyhlídka Finkstein leží zhruba 1 km od centra města, vede k ní modrá turistická trasa KČT nebo Smržovský vyhlídkový okruh (značený modrým smržem).

Vyhlídka Finkstein, autor: Matyáš Gál

Vyhlídka Finkstein