Schillerova vyhlídka na Zeleném kopci

Schillerova vyhlídka, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Cvikov, 471 54

Až do 2. světové války byl Zelený vrch oblíbeným výletním místem. Na jeho svazích byly upraveny četné vycházkové cesty a stály tu také dva hostince.

Roku 1894 byla na jejím temeni zřízena vyhlídka a v její těsné blízkosti byl postaven dřevěný letní hostinec, který se až do roku 1905 nazýval "Hostinec na Köhlerbergu". Při příležitosti 100. výročí úmrtí básníka Friedricha Schillera byla vyhlídková skála cvikovským Horským spolkem upravena a přejmenována na Schillerovu vyhlídku.

Dne 9. července 1905 zde byla slavnostně odhalena pamětní deska s letopočty 1805-1905 a názvem "Friedrich Schiller Warte" Hostince zanikly, ale skalní vyhlídka se zachovala dodnes a ačkoliv je částečně přerostlá stromy, stále je z ní pěkný výhled do okolí Mařenic a na vrcholy Luž a Hvozd. V okolí vyhlídky jsou horolezecké skály Trávnická jehla, Kohoutek, a dále k západu skály Hrádek a Přeskoková.

Schillerova vyhlídka, autor: Archiv Sdružení Českolipsko, Jana Nastoupilová

Schillerova vyhlídka