Krkonoše

GSM: +420 605 297 943
E-mail: info@icupice.cz
Web: www.jestrebihory.net/cs, www.icupice.cz

Rozhledna Žaltman leží na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor 739 m n. m.. Celková výška rozhledny je 25 metrů. Najdete ji nedaleko Úpice v okrese Trutnov.

Původní rozhledna Žaltman byla postavena v letech 1966–1967 svépomocí členy TJ Baník Malé Svatoňovice. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo dne 24. září 1967. Výška výhledové plošiny byla 10 metrů, což v dnešní době je z důvodu dorůstajících stromů nedostačující. Proto byla rozhledna v roce 2019 demontována a začala výstavba nové vyšší rozhledny.

Nová rozhledna Žaltman byla slavnostně pro veřejnost otevřená 24. září 2020, a to na den přesně, 53 let od zahájení provozu původní rozhledny.

Celková výška rozhledny je 25 metrů. Nejvyšší výhledová plošina je ve výšce 23,5 metrů. Abyste se dostali na vrchol rozhledny, musíte zdolat 122 schodů. Výhled stojí za to, za hezkého počasí můžete z rozhledny vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu, Kumburk, Trosky, přehradu Rozkoš atd. Ovšem dnes už stromy vyrostly natolik, že někdy můžou bránit výhledu. O rozhlednu Žaltman se starají turisté z Malých Svatoňovic. Rozhledna je volně přístupná celoročně.

Přístup je možný pěšky po značených TZ:

- z Malých Svatoňovic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4 km),

- z Petříkovic - cca 12km - nebo od Muzea ČS. opevnění v Odolově – cca 8km (zelená TZ vedoucí po hlavním hřebeni )

- z Radvanic (modrá, posléze zelená TZ se značným převýšením, celkem cca 4km).

Lze rovněž využít cyklostezku č. 4091 vedoucí z Trutnova-Poříčí přes Žaltman do Odolova a dále do Horního Kostelce.

volně přístupná

Služby a vybavení: parkoviště