Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela

Frýdlantsko

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web: www.nmps.cz

Na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor Smrku, vysokém 1 124 m n.m., stála rozhledna již od roku 1892.

Nechali ji zde postavit občané Nového Města pod Smrkem. Realizace byla svěřena tesaři Fritschovi, který si musel poradit s tím, že na Smrku nerostly tak vysoké a dlouhé stromy.

Rozhledna vysoká 25 m byla celá ze dřeva. Byla nejprve zkušebně postavena v údolí a teprve potom pracně rozebrána a přepravena na vrchol hory. Celá akce trvala 7 týdnů. Později byla u rozhledny postavena i chata umožňující přenocování. Díky důkladné údržbě vydržela rozhledna neuvěřitelných padesát let. Zničila ji až válečná doba a torzo věže se definitivně zřítilo počátkem padesátých let dvacátého století. Mezitím přišla doba, která rozhlednám příliš nepřála.

Teprve v devadesátých letech dostávají snahy občanů Nového města pod Smrkem konkrétní podobu a v polovině srpna 2003 byla zahájena stavba nové ocelové rozhledny, která se 21. září 2003 slavnostně předala veřejnosti. Letos oslavíme 12 let od postavení kovové novodobé rozhledny.

Z rozhledny se návštěvníkovi otevírá neobvyklý kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory a daleko do Saska a Polska. V případě nepohody poskytne turistům úkryt útulna, vybavená stoly a lavicemi. Rozhledna i útulna je po celý rok volně přístupná. Stavba je ocelová a tvoří ji dva lomené sloupy ve tvaru číslice 7. Mezi nimi jsou uloženy konstrukce dvou vyhlídkových plošin a spirálové schodiště opláštěné kovovou sítí. Vnitřek útulny je vybaven informačními panely o historii staré rozhledny a výstavby té nové. Před rozhlednou jsou masivní dřevěné lavice.

V zimě je rozhledna často obalena silnými vrstvami námraz a sněhu. Po zaplnění perforace tubusu schodiště je uvnitř i při nepříznivém počasí velmi příjemné závětří.

Virtualtravel.cz – panoramatické 360° záběry z vrcholu Smrku

všechny dny v týdnu -
Rozhledna (1 124 m n. m.) je celoročně volně přístupná. Zdarma.

Rozhledna Smrk, autor: Matyáš Gál

Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela