Rozhledna Královka

Janov nad Nisou 1160, 468 11

E-mail: info@hotelkralovka.cz
Web: www.hotelkralovka.cz

Kamenná rozhledna (859 m n. m.) s jedním z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách.

Na plochém vrcholu hory Nekras, nejvyšším místě Maxovského hřbetu Jizerských hor, se nachází kamenná rozhledna s chatou. Už v roce 1888 stála na tomto místě její dřevěná předchůdkyně, kterou však zničila vichřice. Královka nabízí jeden z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách. Kruhové panoráma zahrnuje Jizerské hory, Ještěd i Krkonoše.

Přístup je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova, autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně.

Poloha: 1 km SV od Bedřichova, 2 km SZ od Janova nad Nisou

Z historie rozhledny:

O založení rozhledny rozhodl  Německý horský spolek, jehož členové postavili na Königově výšině r. 1887 dřevěnou konstrukci přístupnou po žebříku. Její výška dosahovala sotva vršky okolních smrků, ale přesto se stala základem budoucího turistického využití na Královce. V létě r. 1888 byla vztyčena 19 m vysoká trámová věž a v září téhož roku slavnostně otevřena.  Rozhledna se těšila velké oblibě.

R. 1890 bylo v blízkosti postaveno dřevěné pohostinství, kterého se později ujal horský spolek a rozšířil jej na chatu  zvanou Könighöhbaude. Chata sloužila jako cíl školních výletů, vedle ní bylo dokonce ve skále vystříleno a vystavěno velké hřiště. R. 1933 však vyhořela. Během 3 let byla nahrazena novou chatou, v 80. letech 20. stol. kompletně přestavěnou a rozšířenou, jejíž podoba se zachovala dodnes.

Původní věž stála na Královce do r. 1906, kdy ji strhla vichřice. Janovská sekce horského spolku začala však velmi rychle připravovat projekt nové kamenné věže a jen mezi členy a podporovateli se podařilo vybrat částku 8 000 tehdejších korun a začít se stavbou. R. 1907 byl slavnostně položen základní kámen a po neuvěřitelně krátké době – 3 měsících byla 8. září 1907, přesně po 19 letech od otevření původní dřevěné věže, uspořádána horská slavnost na počest otevření nové rozhledny.

Rozhledna je otevřena každý den, v každém ročním období.

Vstupné na rozhlednu:
dospělí: 50 Kč, děti (do 15 let) 35 Kč

Rozhledna je kompletně zrekonstruována a nabízí jedinečný pohled na Jablonecko.

Na Královce je otevřena zrekonstruovaná restaurace Sluneční terasa, ke které náleží terasa s krásným výhledem. Pro restauraci platí stejná otevírací doba jako pro rozhlednu.

Parkování v areálu: cena za celý den 100 Kč

všechny dny v týdnu 10:00 - 17:30
Rozhledna je otevřena každý den, v každém ročním období. V měsících červenec a srpen je rozhledna otevřena až do 20:00 hodin.

Plné vstupné:50,00 CZK
Dětské vstupné:35,00 CZK pro děti do 15 let

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, občerstvení

Královka, autor: Jiří Stránský