Rozhledna Černá studnice

GSM: +420 774 305 830
E-mail: info@cernastudnice.eu
Web: https://cernastudnice.eu/, https://www.facebook.com/RozhlednaCernaStudnice

Kamenná rozhledna s výhledem na Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj.

Ve Smržovce, nedaleko Jablonce nad Nisou stojí 26 m vysoká žulová rozhledna (869 m n. m.), která byla postavena v letech 1904-5 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a liberecký Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj.

V Areálu Černá studnice můžete dále navštívit restauraci, malé arboretum, nové dětské hřiště a mini-zoo, kde vás přivítají místní alpaky.
V zimních měsících je pro vás připravena přírodní sáňkařská dráha.

Z historie rozhledny:

Dřevěná vyhlídka byla postavena již v roce 1885. Poté, v roce 1904, vyprojektoval úspěšný jablonecký architekt Robert Hemmrich důkladnou věž z žulového kamene, schopnou dlouhodobě odolávat drsným přírodním podmínkám. Spolu s rozhlednou vznikala i přilehlá dřevěná chata s ubytovnou a hostinskou místností. Náročná stavba celého horského komplexu trvala zhruba jeden rok. Obdivuhodnou se jeví i skutečnost, že na 160 centimetrů silné zdi použil stavitel Corazza až tři tuny těžké žulové kvádry.

Rozhledna si získala velmi rychle velkou oblibu. Stala se jedním z nejnavštěvovanějších míst v okolí. O tom svědčí i fakt, že přilehlá chata musela být v letech 1907-8 a v r. 1930 rozšířena na kapacitu pro 800 hostů! Pořádala se soutěž v překonávání stovek výstupů na rozhlednu, vydávaly se tisíce pohlednic a nejrůznější suvenýry. Vznikla nová sáňkařská dráha a hřebenová cesta spojující Černou studnici s Tanvaldem. Sláva rozhledny začala upadat v době druhé sv. války. Tehdy se zde usídlila německá branná moc a v r. 1945 spadla do chaty letecká puma při bombardování ruským letectvem. Naštěstí nevybuchla a byla zneškodněna. Po válce připadla stavba do správy KČT, po znárodnění podniku Restaurace a jídelny Jablonec nad Nisou. Její interiér pomalu chátral. Zmizely původní vyřezávané židle, návštěvnické knihy, motivy na stěnách a v okolí i oblíbené atrakce. Na konci 80. let byla věž zprivatizována a na její jižní straně postaven nový bufet.

Je-li rozhledna zavřená, částečný výhled lze získat z 50 m vzdálené skály, která byla již v roce 1885 upravena na vyhlídkový prostor.

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, občerstvení

QR kod pozice Černé studnice mapy.cz

Rozhledna Černá studnice, autor: AZ fotky

Rozhledna Černá studnice