Jizerské hory

GSM: +420 728 945 990
E-mail: libereckavysina@seznam.cz
Web: www.libereckavysina.com

Romantickou rozhlednu s restaurací v podobě středověkého hradu nechal postavit Heinrich Liebieg na počátku 20. století.

Autory návrhu byli Josef Schmitz a Jakob Schmeissner. Stavbu, u které byl pro umocnění iluze středověku využit stavební materiál ze zbořených norimberských staveb, realizoval mezi lety 1900–1901 Anton Worf.

Objekt nepostrádal nic z toho, co rytířskému sídlu náleží. Přístup umožňoval most, který se klenul přes pomyslný hradní příkop. Kamennou bránou v hradbách se strážními domky se vstupovalo na nádvoří s rumpálovou studnou. Hrádku dominovala mohutná věž, ke které byl přistavěn palác s vysokou sedlovou střechou otevřený směrem do nádvoří pavlači.

Výšina prožila bouřlivé časy, postupem let chátrala, až musela být zavřena. V současné době je Liberecká výšina opravena a opět slouží návštěvníkům, takže se můžete občerstvit v místní restauraci a pak vystoupat na věž, abyste si užili krásný výhled do okolí.

Po - Ne 10:30 - 20:00

Vstupné - rozhledna