Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Poustevníkův kámen a lesní divadlo

Poustevníkův kámen (autor Matyáš Gál)

Vyhlídka Poustevníkův kámen 

Místo k oddechu a příjemným lesním procházkám poskytuje výrazná dvojkupa Na Chatkách, jíž prochází hranice katastru Hejnic a Raspenavy. Na západní bezejmenné kupě býval v provozu lom, v němž se zpracovával žulový kámen na sloupy oborních plotů. Východní vrch získal po válce pojmenování Na Chatkách (pův. Niederbauersberg, Kopec dolního sedláka), neboť zde byla dříve provozována chatka s občerstvením (Berghütte), lidově se mu také říká Triangl podle zaniklé měřičské věže. Na vrcholu kupy (465 m n. m.), kam nás po 1 km přivede zeleně značená cesta, se nachází skalní vyhlídka Poustevníkův kámen opatřená dřevěným křížem. Název pochází podle mnicha, který zde kdysi přebýval. Skalisko nabízí výhled na poutní město Hejnice a jedinečné panorama Jizerských hor s věncem výrazných vrcholů. Příměstská lokalita zůstala po odsunu německého obyvatelstva desetiletí opuštěná a zanedbaná. V roce 2015 členové spolku „Ferdinandov sobě“ (Jiří Růžička, Jitka Rubešová, Jiří Fajak ad.) skalisko zpřístupnili kovovým žebříkem a vyhlídkovou plošinu osadili zábradlím. Během let 2017–8 státní podnik Lesy ČR společně s městem Hejnice provedly zásadní rekonstrukci a 5. května 2018 proběhlo slavnostní znovuotevření. 

Lesní divadlo 

V letech 1913–4 vybudoval Na Chatkách hejnický „Spolek pro pozdvižení cizineckého ruchu“ lesní divadlo. Sugestivnost scenérie umocňovaly i skalní bloky na pozadí zvýšeného přírodního jeviště. První představení provedla kočovná divadelní společnost Julia Hubera 7. června 1914, hru Loupežníci z Maria Ulmu (Síla víry) zhlédlo 1 000 diváků. Po roce 1945 již nebyla přírodní scéna obnovena, lavičky a kovové části zmizely, hlediště zarůstalo náletovými dřevinami. V roce 2014 spolek „Ferdinandov sobě“ uskutečnil základní obnovu. V rámci oslav 100. výročí povýšení Hejnic na město se 17. května 2017 konalo znovuotevření lesního divadla vystoupením divadelního spolku Žandov s veselohrou Václava K. Klicpery Potopa světa.

Zdroj: Pavel D. Vinklát, Miroslav Jech

Poustevníkův kámen

Poustevníkův kámen (autor Matyáš Gál)

Poustevníkův kámen (autor Matyáš Gál)

 
Poustevníkův kámen 2 (autor Matyáš Gál)

Poustevníkův kámen 2 (autor Matyáš Gál)

 
Poustveníkův kámen - zimní pohled

Poustveníkův kámen - zimní pohled

 
Noční pohled (autor Vladimír Hanzl)

Noční pohled (autor Vladimír Hanzl)

 
Lesní divadlo

Lesní divadlo

 
 
22.6.2021 14:00:30 | přečteno 1266x | veronika.hradilova
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load