Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Veřejná sbírka pro Markétku

Sbírka pro MarkétkuMarkétka se narodila jako zdánlivě zdravé dítě po velmi komplikovaném porodu. Na 1,5 roce se její rodina po prvním epileptickém záchvatu a stagnaci dalšího vývoje obrátila na dětskou neurologii v Liberci, kde jí velmi pomohli. Po absolvování nejrůznějších vyšetření jí byly stanoveny diagnózy STMR (středné těžká mentální retardace), středně těžká cerebellární symptomatika a centrální svalová hypotomie. To vše má za následek opožděný motorický vývoj, komunikaci, samoobslužnost, pleny a pohyb. Ve svých 6 letech je jako roční miminko. 

Ve 4 letech byla na dalším genetickém vyšetření v Praze Motol, kde jí byl bohužel diagnostikován Rettův syndrom. Je to vzácné geneticky podmíněné neurovývojové onemocnění, které se vyskytuje téměř jen u dívek. Je a bude to velmi náročné, protože se stoupajícím věkem nemoc přináší a přinese další zdravotní komplikace. Jednou z komplikací je epilepsie, která přišla velmi nečekaně a moc ji trápí. Díky rychlé reakci maminky a lékařů je celkem pod kontrolou, zejména díky pravidelnému vyšetření EEG a čtyřem lékům, které Markétka užívá 2x denně. Aby toho nebylo pro tak malou princeznu málo, trpí také některými alergiemi a Bruxismem - velmi intenzivně skřípe zuby a je schopna si je sama sobě lámat - a poruchou autistického spektra.

Navštěvuje speciální školu ve Frýdlantu každý den na 4 h, kdy si maminka trochu odpočine, protože potřebuje 24 h péči. Ráda si hraje se zvukovými a světelnými pomůckami a celkem dobře spolupracuje. Komunikuje právě intenzitou křiku, mimikou obličeje a očima. Mluvit neumím. Velmi ráda jí a má ráda hudbu, zvířata a přírodu. Ráda jezdí s maminkou do Liberce do bazénu, plavání jí velmi prospívá.


Aktuálně Markétka potřebuje nový invalidní vozík a otočnou speciální autosedačku, různé rehabilitační a logopedické pomůcky. Také potřebuje přebalovací omyvatelnou podložku na přebalovací pult, který má vyrobený na míru. Velmi jí též pomáhají interaktivní světelné pomůcky, které ji motivují a zároveň uklidňují.

Jestliže chcete finančně Markétku podpořit, již nyní Vám všem upřímně děkujeme za projevenou solidaritu a podporu.

5.6.2023 17:06:25 | přečteno 302x | kristyna.zikova
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load