Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Otevření pietního místa v Hejnicích

Symbolický hřbitov 5
Fotografie z nového pietního místa nad Hejnicemi

Na Poustevníkově kameni nad Hejnicemi bylo 4. prosince 2022 slavnostně odhaleno pietní místo věnované zemřelým jizerskohorským horolezcům.

S myšlenkou přišel Vladimír Voloďa Maděra z hejnického Horolezeckého oddílu a Klubu turistů Hejnice v listopadu 2019 na „posledním slanění“. Prvotním účelem bylo zřídit pietní místo, aby nevznikaly pamětní destičky horolezců po celých Jizerkách, ale byly soustředěny do jednoho místa, kde by se na ně dalo zavzpomínat. Ještě toho roku 27. prosince Jan Kašpar, Vladimír Maděra a Zdeněk Marvan Melichar hledali vhodné místo, až volba nakonec padla na Poustevníků kámen nad Hejnicemi. Po dohodě s Lesy ČR, s. p., Lesní správu Frýdlant a jejím vedoucím Ing. Václavem Vackem byla lokalita odsouhlasena.

Bohužel čas plynul a prvotní nadšení nějak ochablo. Letos na jaře zemřel Voloďa, tak si tvůrci uvědomili, že by jeho přání měli dotáhnout do konce. S návrhem loga pomohla Hana Finkousová, destičky a logo zhotovila Jizerskohorská strojírna (poděkování Vladimíru Hanzlovi a Jiřímu Kořínkovi), díky tomu členové horooddílu pietní místo dokončili.

Místo je určené pro horolezce, kteří zanechali v Jizerských horách nějakou stopu, tzn. prováděli prvovýstupy, objevovali nové věže a byli přínosem pro lezení v této oblasti. Mezi prvními jsou zde destičky Josefa Čihuly, Miroslava Machoviče, Josky Eberta a Emila Novaka. Z těch mladší zde je potom Václav Smejkal, Jaroslav Petrův, Jiří Němec, Jiří Hradil, Miroslav Kolesa a Vladimír Maděra, jako tvůrce nápadu.

Hejničtí horolezci propagují tento tradiční sport na jizerských skalách také tím, že v roce 2012 otevřeli v soukromém domě v hejnickém centru malé horolezecké muzeum. Expozice připomíná historii a vývoj tohoto sportovního odvětví, a také proměnu nejrůznějších horolezeckých pomůcek k výstupům během několika generací lezců.

Za HO Hejnice Zdeněk Melichar.

Symbolický hřbitov 6, obrázek se otevře v novém okně Symbolický hřbitov 2, obrázek se otevře v novém okně Symbolický hřbitov 4, obrázek se otevře v novém okně

Symbolický hřbitov 1, obrázek se otevře v novém okně Symbolický hřbitov 3, obrázek se otevře v novém okně Symbolický hřbitov 5, obrázek se otevře v novém okně


4.12.2022 13:04:54 | přečteno 577x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load