Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ukončení akce Kanalizace Hejnice

Kanalizace Hejnice 07

Fotografie z ukončení stavební akce

Nová kanalizace byla největší investiční akcí Hejnic za poslední roky. Stála 50 milionů, z toho 32 milionů šlo z dotací. 
Padesát milionů korun stálo rozšíření kanalizace v Hejnicích. Ve městě tak zůstává už asi jen desetina domů, které zůstanou bez napojení na kanalizační síť.
„Jde o část například Skalního města, které je opravdu na skále, tam by to bylo technicky velmi obtížné," uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. „Díky dostavbě kanalizace tak bude moci naplno začít fungovat i čistička odpadních vod, zatím jela jen na poloviční výkon," sdělil ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Pro Hejnice přitom byla kanalizace nutností. Město totiž nesplňovalo evropské normy pro oblasti s více než 2000 obyvateli. Příprava trvala pět let. Vlastní stavba započala před dvěma lety a Hejnice tak byly kvůli tomu značně rozkopané. „Do toho se tady ještě opravovaly silnice po povodních, bylo to občas hodně krušné, ale je dobře, že se to udělalo najednou, aspoň budeme mít na dlouho zase klid, aspoň doufám," podotkl jeden z místních občanů.

V tuto chvíli nejsou ještě všechny domy na novou kanalizaci napojené, někteří obyvatelé si totiž stěžují na vysoké ceny stočného. To činí na Frýdlantsku 58 Kč za metr krychlový.

Zatímco v Liberci je to jen 48 korun. Vysoké jsou i náklady na pořízení přípojky. V průměru vychází metr přípojky na dva tisíce korun, některým lidem v Hejnicích tak náklady vycházejí na desítky tisíc korun. Napojení na kanalizaci je přitom ze zákona povinné. Výjimku mají pouze vlastníci schválené domovní čistírny odpadních vod. Radnice proto bude s majiteli nemovitostí o připojení jednat. Je i připravena v případě potřeby pomoci s financováním. „Už jsme o tom na radnici mluvili, nemáme s poskytováním půjček nebo dotací zkušenosti, ale když zjistíme, že je to potřeba, tak budeme muset těm lidem pomoct," řekl Demčák.

„Máme signály, že někteří lidé s tím mají problémy, že jim ty náklady přijdou vysoké, ale zase při srovnání, kolik stojí vývoz septiků a kolik je s tím práce, tak napojení na kanalizaci má bezespornou výhodu," uvedl Olyšar. Podle něj se ještě plánuje kanalizace v lokalitě Hág ve Frýdlantě, jinak už se kanalizace na Frýdlantsku dělat nebude.

Dostavba v Hejnicích má prospět i přírodě a vodě ve zdejších tocích. „Ležíme v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a někdy se splašky z rodinných domů dostávaly i do místních potoků. To všechno by teď mělo odpadnout," dodal Demčák.

Zdroj: 
Liberecký deník

Kanalizace

Kanalizace Hejnice 01

Kanalizace Hejnice 01

 
Kanalizace Hejnice 04

Kanalizace Hejnice 04

 
Kanalizace Hejnice 06

Kanalizace Hejnice 06

 
Kanalizace Hejnice 03

Kanalizace Hejnice 03

 
Kanalizace Hejnice 02

Kanalizace Hejnice 02

 
Kanalizace Hejnice 08

Kanalizace Hejnice 08

 
Kanalizace Hejnice 05

Kanalizace Hejnice 05

 
Kanalizace Hejnice 09

Kanalizace Hejnice 09

 
Kanalizace Hejnice 07

Kanalizace Hejnice 07

 
Kanalizace Hejnice 12

Kanalizace Hejnice 12

 
Kanalizace Hejnice 10

Kanalizace Hejnice 10

 
Kanalizace Hejnice 11

Kanalizace Hejnice 11

 
 
18.1.2016 17:11:41 | přečteno 893x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load