Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Občané besedovali o budoucnosti kina

beseda

V neděli 29. dubna se konala avizovaná beseda na podporu záchrany hejnického kina. Ta měla za účel představit široké veřejnosti aktuální problémy v provozování kina, seznámit je s plány provozovatele, ukázat moderní trendy ve vývoji kinoprodukce a v neposlední řadě umožnit zapojení veřejnosti do směřování a vedení kina Hejnice.

Na besedu si našlo cestu 40 – 50 občanů z různých věkových skupin, od dětí počínaje, mládež, střední generace až po seniory. Ti všichni byli zvědaví, jak lze zachránit kino pro další roky a jaké plány má Město Hejnice jako vlastník a provozovatel kina s tímto kulturním stánkem.

Po úvodních slovech, o které se postaral zastupitel a předseda kulturní komise Mgr. Kryštof Špidla, se dostalo na základní informace o vývoji české a světové kinematografie, hlavně v důsledku na provoz kin. Následně dostal slovo další člen kulturní komise a místostarosta města Jaroslav Demčák. Ten na připravených elektronických prezentacích ukazoval veřejnosti základní pojmy v oblasti digitalizace kin. Zájemci se tak dozvěděli proč tato situace nastala, kdo ji vyvolal, kdo ji financuje, co hrozí když se nepřidáme.

Na další prezentacích se dozvěděli aktuální problém s promítáním snímků v kině, kdy na klasických filmových pásech jde do distribuce už jen asi 7 % všech snímků. Ostatní se distribuují pouze na digitálním médiu. Pro rok 2013 se toto procento ještě dramaticky sníží či spíše velmi přiblíží nule. Účastníci se také dozvěděli konkrétní čísla hejnického kina, kde jim bylo ukázáno na návštěvnosti za minulé roky, že zde diváci do kina chodit umí a chodí rádi, jen musí mít na co chodit, což hlavně v letošním roce je obrovský problém.

Následně se dostalo na veřejnou besedu, kde se jednotliví účastníci prostřednictvím dotazů a postřehů zapojovali do diskuze. Mohli se tak dozvědět další technické náležitosti nutné digitalizace, plány vedení kina nebo také zda kino bude i nadále moci pak hrát z klasických filmových kotoučů. Jelikož mezi návštěvníky byl i nějaký ten přespolní, tak byly i nápady co by tu uvítali chalupáři z Prahy a co funguje tam. Některé názory a nápady budou jistě zapojeny do dramaturgie kina, další zase budou sloužit divákům, aby si našli cestu právě i k dramaturgii kina a pomohli tak svými názory a nápady tvořit tvář hejnického kina.

Na závěr bylo přislíbeno, že vedení kina a kulturní komise udělá všechno proto, aby se podařilo sehnat potřebné množství financí na záchranu hejnického kina, které má své nezastupitelné místo v tomto podhorském městečku.

-DEM- 

3.5.2012 13:18:23 | přečteno 1309x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load