Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Předlánecký obr padl

05 torzo kmen srpen 2009

Snímky zkázy legendárního dubu

Vichřice na konci července t.r. napáchala v severní části Čech značné škody. Fatální následky měla bohužel i pro památný dub v Předláncích u Višňové na Frýdlantsku, jehož kmen podlehl náporu větru a zlomil se.

01 podzim 2003, obrázek se otevře v novém okně 02 květen 2005, obrázek se otevře v novém okně

Tento dub, právem nazývaný Předlánecký obr (ač rostl na katastru Poustky), vévodil svým impozantním zjevem údolí Smědé. V době jeho vyhlášení za památný strom, v roce 1998, činil obvod jeho kmene ve výšce 1,3 m nad zemí úctyhodných 540 cm. Soliterní poloha dubu na hraně svahu umožnila široké rozpětí větví, při výšce stromu 32 m dosahoval průměr jeho pravidelně utvářené kulovité koruny 36 m. Strom byl pravidelně ošetřován, naposledy v roce 2007 z prostředků Programu péče o krajinu MŽP a Města Frýdlantu. V květnu 2006 došlo k odlomení mohutné větve ve spodní části koruny a poškození části kmene zátrhem do dřeva. Vzniklou ránu arboristé začištili a ošetřili speciálním nátěrem, zároveň mírně redukovali korunu.

03 zlom větve květen 2006, obrázek se otevře v novém okně 04 ošetření po zlomu květen 2007, obrázek se otevře v novém okně

Přesto se však poranění stalo Achillovou patou stromu. Během následujících dvou let strom nestihl vytvořit po jeho obvodu dostatečně pevné hojivé pletivo. Přežil nedávné orkány Kyrila i Emmu, 23. červenec 2009 se mu však stal osudným. Silný západní vítr se opřel do zmíněného nejslabšího místa z hlediska jeho stability a několik set let starý velikán se položil přes místní komunikaci. Příčinou pádu byl zlom kmene pod korunou, který odhalil rozsáhlou červenou hnilobu jádrového dřeva způsobenou sírovcem žlutooranžovým (Laetiporus sulphureus).

05 torzo kmen srpen 2009, obrázek se otevře v novém okně 06 torzo pařez srpen 2009, obrázek se otevře v novém okně

Torzo kmene dnes leží u pařezu a skýtá kolemjdoucím smutný pohled. Bude zde ponecháno jako pomník a zároveň cenný biotop pro řadu organismů a poblíž bude vysazen dub nový. Možná některý jedinec z početného množství potomků - semenáčků, které se pod korunou spadlého dubu uchytili. Přejme mu, aby vyrostl do podobně úchvatného majestátu jakým byl jeho předchůdce a naplnil tak i význam svého rodového jména převzatého z keltštiny: Quercus = krásný strom.

Šárka Mazánková

25.8.2009 13:12:26 | přečteno 1942x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load