Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jak bude vypadat veřejná doprava?

bus

Co nás čeká a možná nemine.

Každého, kdo využívá pro dopravu služeb vlaků a autobusů v tomto období, každoročně děsí myšlenka, co s sebou změna jízdních řádů, která připadá na počátek prosince přinese. Letošní úpravy jízdních řádů v okolí se tak velké změny nedočkají. Přibudou nějaké ty vlaky z Frýdlantu do Liberce a zpět, pro posílení možnosti dojíždění za prací a školou. Ale hrozilo velké přeorganizování vlakových spojů z Raspenavy do Bílého Potoka. Po našem nesouhlasu s návrhem nových jízdních řádů, byla vyvolána informační schůzka mezi zástupci města a společností Korid, která má veřejnou dopravu na starosti. Dověděli jsme se pár zajímavých informací, s kterými bychom vás chtěli seznámit.

Jak už jste jistě zaregistrovali, tak určité změny nastanou u spojů, které se takzvaně tuplují. To znamená, že ve stejnou dobu na stejné lince jede vlak i autobus. Liberecký kraj totiž odmítá dotovat takový souběh obou doprav. Taktéž jste se mohli v souvislosti s různými novinovými články dočíst, že výběrové řízení na zajišťování osobní dopravy na místních železnicích vyhrály České dráhy. Jedná se o dlouhodobou zakázku od roku 2011 do roku 2026. Pro nás tady to znamená, že nám prý do této doby bude dána jistota na zachování železniční dopravy v Hejnicích.

V této souvislosti s veřejnou soutěží na vlakovou dopravu musí vítěz a tudíž České dráhy začít nasazovat moderní vlaky. Tyto by se měly skládat ze dvou souprav, které se budou v Raspenavě rozpojovat a zase spojovat. Znamená to, že když pojedete z Liberce, tak již v Raspenavě nebudete přesedat, neboť půlka soupravy pojede z Raspenavy na Bílý Potok a půlka dále na Frýdlant. Cestou zpátky z Potoka dojde v Raspenavě ke spřáhnutí se soupravou vracející se z Frýdlantu a následné cestě na Liberec. Opět bez přestupování. Snad se tedy dočkáme, že místní „šinkanzeny“, které z vás v zatáčkách vyklepou duši, nahradí modernější soupravy. Doufám, že to ale nebude po vzoru zmodernizovaných souprav RegioNova, které nahradily staré lokálky na trase Liberec - Frýdlant. Konstruktér totiž zapomněl do nových vlaků vymyslet místečko na přepravu zásilek a tak museli ve Frýdlantě zrušit službu ČD Kurýr. No neberme tu změnu k lepšímu, kdy nyní musíme třeba s filmy z kina „frčet“ až do Liberce na nádraží.

Dlouho opomíjené večerní spojení se světem by mělo být také vyřešeno. Sice by poslední vlak mířil na Hejnice už před 19 hodinou, ale ostatní by vystřídaly autobusové spoje. A to nejen z dalšího vlaku, ale i z těch nočních, které nyní nejsou. Taktéž by mělo dojít k vypravení nočního vlaku z Liberce, aby se ti, kteří pracují na odpolední směně mohli také dostat domů.

Obecně lze říci, že změna bude znamenat větší spolupráci mezi vlaky a autobusy a posílení linek, které teď neexistují. Například nádraží Raspenava - Nové Město p. S., vypravování cyklistického a běžkařského autobusu na Smědavu až z německých měst, možné spojení s tanvaldským koutem a tak dále. Doufejme, že toto nezůstane kvůli financím jen u přání a myšlenek, ale dojde k uvedení do provozu. Vždyť pak by možná nastala doba, kdy se budou lidé do vlaků a autobusů vracet. Přeci jenom teď, když se nemáte jak z Liberce večer vrátit, raději využijete služeb svého plechového „miláčka“, i když pojedete jen sám či sama.

9.12.2009 17:38:31 | přečteno 2874x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load