Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Frýdlantsko se představuje na starých pohlednicích

ppohlednice

Chystaná nová publikace o zdejším regionu.

Unikátní soubor téměř 300 starých pohlednic Frýdlantska přináší nová kniha libereckého nakladatelství KNIHY 555 Album starých pohlednic - FRÝDLANTSKO.

Křest publikace se uskuteční v úterý 8. prosince 2009 od 17 hodin v Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích (bývalý klášter). Současně s křtem proběhne vernisáž putovní výstavy nazvaná Frýdlantsko na starých pohlednicích, která bude zde k shlédnutí od 8. 12. do 4. 1. 2010 a v roce 2010 v dalších městech a obcích na Frýdlantsku.

Prostřednictvím historických pohlednic nás autoři knihy - přírodovědec a spisovatel Miloslav Nevrlý a publicista a nakladatel Pavel D. Vinklát, provedou celým Frýdlantským výběžkem a zčásti i Jizerskými horami. Z mnoha soukromých sbírek i některých institucí byly pečlivě vybrány ty nejkrásnější a nejzajímavější pohlednice, které dokumentují dobu od počátku 20. století do čtyřicátých let. Čtenář navštíví nejen všechna města a obce oblasti - Frýdlant, Bílý Potok pod Smrkem, Hejnice, Lázně Libverdu, Raspenavu, Nové Město pod Smrkem, Jindřichovice pod Smrkem, Dětřichov, Heřmanice, Kunratice, Višňovou, Černousy, Arnoltice, Pertoltice, Krásný Les, Horní a Dolní Řasnici, Bulovku, ale také jejich jednotlivé části a zapomenuté osady. Pohlednice zachytily i významná místa jižního okraje Frýdlantska - Jizerských hor, jako jsou Smrk, Smědava, Paličník, Frýdlantské cimbuří, Ořešník, údolí Černého potoka, Velký Štolpich... V několika případech se publikace dotýká i sousedního polského území.

Čtenáře jistě zaujmou snímky z dob, kdy se v obcích nacházely výstavní podnikatelské vily, obytné domy, významné hostince, v provozu byly mnohé průmyslové podniky…, z nichž leckteré po roce 1945 vzaly za své. Stejně tak dopisnice přinášejí pohledy do frýdlantské zvlněné krajiny a podhorských území, které se rovněž proměnily ve druhé polovině minulého století necitlivými zásahy tehdejší komunistické společnosti.

Poutavý text, přeložený do němčiny, většinou na tuto proměnu krajiny upozorňuje, vysvětluje ji a tím jistě přináší mnoho nového a zajímavého místním obyvatelům i všem návštěvníkům Frýdlantska. Kniha se tak stává jistým průvodcem po trochu opomíjeném území Frýdlantského výběžku, jednoho z nejsevernějších míst naší země. Zvláště pro sběratele pohlednic a znalce je v závěru knihy sestaven soupis vydavatelů, fotografů a výrobců pohlednic, nechybí ani dvojjazyčný místopisný rejstřík měst, obcí a krajinných lokalit. Věříme, že kniha, která se na pultech knihkupectví objeví již 8. prosince 2009, potěší v předvánočním čase všechny zdejší obyvatele i ostatní zájemce o historii tohoto neprávem opomíjeného koutu Libereckého kraje.

Album starých pohlednic - Frýdlantsko je pak již 22. svazkem jednotné ediční řady, mapující zajímavé oblasti naší země. Z našeho regionu již vyšly svazky věnující se Jizerským horám, Lužickým horám a Ještědu, Krkonoším, Podkrkonoší, Českému ráji či Českosaskému Švýcarsku.

Vázaná celobarevná publikace, česko-německý text, formát 23 x 21 cm, 156 stran, cena 495 Kč, vyjde 8. prosince 2009.

Autoři publikace

RNDr. Miloslav Nevrlý (*1933), přírodovědec a dlouholetý pracovník Severočeského muzea v Liberci, se také celý život věnuje vlastivědné literatuře. Kromě výjimečné a čtenářsky oblíbené Knihy o Jizerských horách napsal řadu odborných i naučných publikací, průvodců, map a stovky článků. Je autorem knih Karpatské hry, Větrné toulání, Nejkrásnější sbírka, Chvály Zadní země, Kryštofovo Údolí - putování časem a krajinou, Zašlá chuť morušek, Připomínky zašlých časů - Pomníčky Jizerských horad. Žije v Liberci.

Kontakt: RNDr. Miloslav Nevrlý, tel. 737 922 520, m.nevrly@volny.cz

Mgr. Pavel D. Vinklát (*1959), původním povoláním učitel, publicista a nakladatel, se od dětství zajímá o regionální vlastivědu. V letech 1996 - 2000 redakčně i autorsky zajišťoval časopis Jizerské a Lužické hory, od roku 2002 je redaktorem měsíčníku Krkonoše - Jizerské hory. Se svou ženou Květou Vinklátovou vlastní nakladatelství Knihy 555, kde zastává pozici nakladatelského redaktora. Je autorem či spoluautorem publikací: Krajiny Jizerských hor, Raspenava, město na Smědé, Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné, Kronika trampingu v Jizerských horách, 1934 - 2004, 150 let hospodářské komory v Liberci, 1851 - 2001; z ediční řady Album starých pohlednic je spoluautorem knih o oblastech: Západočeské lázně, Olomoucko, Jeseníky, Křivoklátsko a Český kras, Krušné hory, Orlické hory. Píše rovněž poezii, kterou soustředil do sbírky Vesmír ve sklenici medu. Žije v Bílém Potoce.

Kontakt: Mgr. Pavel D. Vinklát, tel. 486 131 650, 777 797 878, pavel.vinklat@knihy555.cz

Pohlednice

Většina v knize publikovaných pohlednic pochází ze sbírek sběratelů a vlastivědných nadšenců Rostislava Jelínka z Ferdinandova a Petra Kurtina z Jablonce nad Nisou. Dále do souboru poskytli své pohlednice: Městské muzeum Frýdlant, Obecní úřad Heřmanice, Luděk Antoš, Michal Brojír, Miroslav Jech, Antonín Güttler, Milan Krčil, Bohumil Mádle, René Steckel, Josef Strnad, Irena Vaňková, Pavel Vursta.

Spolupráce

Na knize spolupracovali místní znalci a zástupci obcí a institucí: Iva Beranová, Miroslav Jech, Eva Jureková, Karel Nádeník, Anna a Jaroslav Havránkovi, Jaroslav Koráb, Günther Krause, Marie Matušková, Vladimír Mlch, Vladimír Stříbrný, Irena Vaňková.

Výstava

Výstava Frýdlantsko na starých pohlednicích vznikla za podpory měst, obcí:
Frýdlant, Raspenava, Nové Město pod Smrkem, Hejnice, Lázně Libverda, Višňová, Jindřichovice pod Smrkem, Horní Řasnice

Prodejní místa publikace Album starých pohlednic Frýdlantsko

Hejnice
- Mezinárodní centrum duchovní obnovy (bývalý klášter)
- Papírnictví - hračky (Blanka Bittnarová)
- Informační centrum Hejnice (Lenka Špetlíková)
Frýdlant - Městské informační centrum (radnice)
Nové Město pod Smrkem - městská knihovna
Lázně Libverda - Informační centrum
Jindřichovice pod Smrkem - obecní úřad
Višňová - obecní úřad
Raspenava - městský úřad
Horní Řasnice - obecní úřad
Dolní Řasnice - obecní úřad
Kunratice - obecní úřad
Černousy - obecní úřad
Heřmanice - obecní úřad
Bulovka - obecní úřad
Krásný Les
- obecní úřad
- Eva Kalová, tel. 607 127 616
Habartice - obecní úřad
Bílý Potok pod Smrkem - obecní úřad
Dětřichov - obecní knihovna
Pertoltice - obecní úřad

Objednávky

Vázanou celobarevnou publikaci (česko-německý text, formát 23 x 21,6 cm, 156 stran, cena 495 Kč) si můžete objednat na dobírku (poštovné a balné hradí nakladatelství) na adrese: KNIHY 555, Rumunská 47/16, 460 01 Liberec, tel. 485 148 380, info@knihy555.cz www.knihy555.cz

Objednávky přijímá: Šárka Čiková, tel. 777 797 875, 485 148 380

24.11.2009 11:07:45 | přečteno 5365x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load