Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ferdinandovské čarodějnictví

čarodějnice11

Ohlédnutí za tradiční akcí tentokrát na Ferdinandově

Po loňské zkoušce pilotního pálení čarodějnic na Ferdinandově se i letos rozhodlo Sdružení osadníků Ferdinandova uspořádat vlastní verzi hejnické oslavy Filipo-jakubské noci. Kdo byste nevěděl, co je tento spolek osadníků zač, pak na vysvětlenou snad stačí, že je to parta nadšenců, kteří pro obyvatele Ferdinandova, ale i Hejnic a širokého okolí připravují různé kulturní akce, mezi které patří veleúspěšný masopust, posvícenské oslavy, Mikulášské besídky, Velikonoční zábavy nebo třeba venkovní letní slavnosti a další akce.

Stejně jako loni byla louka pod Zavřelovými ještě volná, žádný stavebník ji nestačil opatřit betonovým základem, a tak se mohla celá akce uspořádat zase na tomto krásném místě, které svojí polohou láká návštěvníky ze širokého okolí, hlavně když se zapálí vatra. Po dvou víkendových brigádách na stavbě vatry se uprostřed louky objevila velká hranice, která snad mohla konkurovat těm okolním.

čarodějnice, obrázek se otevře v novém okně

Onomu poslednímu dubnovému dnu předcházel týden, který nebyl moc této oslavě nakloněn. Obrovské sucho a hodně silný vítr navozoval obavy, zda je bezpečné pálit, ale vše se nakonec uklidnilo a mohlo se začít. Jaký jiný začátek si přát než vlahou aprílovou přeháňku, která se spustil v okamžiku, kdy lampiónový průvod zažehl své svíce. A tak se trošku zmáčení, ale dle výrazů spokojení aktéři mohli schovat pod velkokapacitní stany, které byly pro tento účel připraveny. Děkujeme České televizi, že v neděli před pálením uvedla hořkou komedii Šejdrem, kde se stavěla máj hezky postaru - ručně. A tak dva místní nadšence v podání Karla Sádovského ml. a Pavla Karase nenapadlo nic jiného než to zkusit také, takže zapálení vatry předcházel zajímavý pohled na partu mravenečků, kteří ručně vztyčovali dlouhou smrkovou máj. Podařilo se, i přes následné větry stojí pořád.

čarodějnice4, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice2, obrázek se otevře v novém okně

čarodějnice3, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice5, obrázek se otevře v novém okně

Pro děti byla připravena buřtová odměna za namalovaný obrázek čarodějnického motivu, následovala volba nejšerednější čarodějnice z řad dětí a dospěláků. Pak nastal okamžik zapálení vatry, na který se asi všichni nejvíce těšili. Hořela krásně, hořela dlouho a hlavně hřála, což bylo s postupujícím večerem to nejdůležitější.

čarodějnice7, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice8, obrázek se otevře v novém okně

čarodějnice12, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice13, obrázek se otevře v novém okně

čarodějnice9, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice10, obrázek se otevře v novém okně

Nastala chvíle na kterou bylo připraveno překvapení v podobě vypouštění lampiónů přání. Poptávka převýšila nabídku, ale i tak se v průběhu pár minut naskytl nádherný pohled na oblohu kam začala stoupat dvacítka svítících obdob horkovzdušných balónů. Následná soutěž pro dospělé v sosání piva metrovým brčkem byla jen vyvrcholením večera.

čarodějnice14, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice15, obrázek se otevře v novém okně

čarodějnice16, obrázek se otevře v novém okně

Volné chvíle mezi jednotlivými zpestřeními byly vyplněny pohodovou hudbou a nabídkou občerstvení, kdy se obsluha za bary měla co ohánět, aby zahnala hlad a žízeň všech návštěvníků.

čarodějnice6, obrázek se otevře v novém okněčarodějnice11, obrázek se otevře v novém okně

Zábava se protáhla až do ranního kuropění. Akce se snad povedla. Záleží však hlavně na pohledu lidí, pro které se toto všechno připravilo. Závěrem mi dovolte poděkovat všem sponzorům a dobrým duším, které i v této těžké době dokázali podpořit dobrou věc jakoukoliv podporou.

Více informací a hlavně fotografií najdete na
www.osada-ferdinandov.cz

-DEM-

12.5.2009 8:39:33 | přečteno 2553x | demcak

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load