Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Digitalizace České televize v našem kraji

digitalizace

Co nás čeká v souvislosti s digitalizací ČT

Česká televize intenzivně rozvíjí své digitální zemské vysílání. Síť 1 šířící multiplex veřejné služby nyní čítá šestnáct vysílačů velkého výkonu a šest dokrývačů. Do konce července přibudou další tři vysílače - dva dokrývače v západních Čechách a především významný vysílač velkého výkonu Liberec - Ještěd. Jeho digitální signál pokryje Liberecký kraj i části Mladoboleslavska, Nymburska a Mělnicka. Aby mohlo z Ještědu začít digitální vysílání České televize, je nejprve nutné uvolnit potřebný vysílací kmitočet dosud využívaný pro analogové vysílání ČT2.

Od 1. srpna digitální vysílání ČT z Ještědu

Digitalizace na vysílači Liberec - Ještěd proběhne v noci z pátku 31. července na sobotu 1. srpna 2009 takzvaně „střihem“. Těsně před půlnocí definitivně skončí analogové vysílání ČT2 a na uvolněném 43. kanálu po chvíli začne digitální vysílání všech čtyř programů České televize.

Aby diváci snadno rozeznali, že přijímají analogové vysílání, jehož konec se blíží, využívá Česká televize známý piktogram. Tento grafický symbol v podobě čtyř čtverečků v pravém spodním rohu obrazovky od 8. června 2009 označuje analogový signál ČT2 z Ještědu. Od 7. července 2009 se k němu připojila textová lišta s bližšími informacemi (nejprve se objevuje průběžně, od 25. 7. 2009 zůstane v obrazu trvale) a do analogového vysílání ČT2 z Ještědu je několikrát denně zařazován také informační spot (ostatní vysílače v ČR v tu chvíli vysílají běžné programové upoutávky).

Analogové dokrývače ČT2

Od pondělí 8. června 2009 nastala mimořádná situace na dokrývačích analogového vysílání ČT2, které využívají analogový signál Dvojky z Ještědu jako svůj zdroj. Tyto vysílače malého výkonu, lokálního významu přebírají vysílání včetně piktogramu, textové lišty a spotu.

V případě opakovačů Albrechtice - Desná, Kytlice, Pelechov, Zálesní Lhota a Tuchoměřice je tak správně signalizováno jejich brzké vypnutí rovněž k 31. 7. 2009.

Oproti tomu na převaděčích Bělá pod Bezdězem, Frýdlant v Čechách, Hrdlořezy, Huntířov, Malá Veleň a Zlatá Olešnice se jedná jen o důsledek jediného možného technické řešení. Tyto dokrývače zůstanou zatím v provozu. Není je ale možné přeladit na jiný zdroj předem, neboť žádný adekvátní nemají v dosahu. Novým zdrojem se jim stane až digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu z vysílače Liberec - Ještěd spuštěné 1. srpna 2009 v brzkých hodinách. Poté budou jmenované převaděče během krátké výluky v rozmezí několika hodin až dnů přeladěny. Do té doby ovšem diváci přijímající druhý program České televize z těchto převaděčů uvidí piktogram, textovou lištu i informační spot. Přesto jim i po 31. červenci 2009 zůstane analogový příjem ČT2 zachován.

Výstavbu digitálních dokrývačů (opakovačů nebo převaděčů) bude možné řešit až po spuštění veškerých hlavních vysílačů digitální sítě 1 v územní oblasti Trutnov a všech sousedních.

V některých místech, kde diváci přijímají analogové vysílání ČT2 z dokrývačů, není vyloučené, že od 1. srpna 2009 bude možné s odpovídajícím anténním systémem a přijímačem naladit také digitální vysílání všech čtyř programů ČT, tedy multiplexu veřejné služby z Ještědu. Garantovat to ovšem vzhledem ke geografickým podmínkám nelze.

Vše o digitalizaci

Na vypnutí analogového vysílání ČT2 z vysílače Liberec - Ještěd upozorňuje Česká televize diváky v dotčených regionech řadou komunikačních prostředků. Tématu věnuje pozornost zpravodajství ČT i další pořady. Obyvatelé daných lokalit obdrží do svých poštovních schránek informační leták, setkají se s outdoorovou reklamou, uslyší spoty v rozhlasových stanicích. Veškeré podrobnosti o přechodu ČT z analogového na digitální vysílání jsou k dispozici v internetovém speciálu www.digict.cz

Zdroj - KÚ Libereckého kraje

Analogové opakovače ČT2

napojené na vysílač

Liberec - Ještěd (43. kanál)

Stanoviště

Kanál

Albrechtice - Desná

43

Kytlice

43

Pelechov

43

Tuchoměřice

43

Zálesní Lhota

43

Tyto analogové opakovače ČT2 budou 31. 7. 2009 vypnuté.

Analogové převaděče ČT2

napojené na vysílač

Liberec - Ještěd (43. kanál)

Stanoviště

Kanál

Bělá pod Bezdězem

52

Frýdlant v Čechách

41

Hrdlořezy

45

Huntířov

59

Malá Veleň

51

Zlatá Olešnice

39

Tyto analogové převaděče ČT2 budou po 31. 7. 2009 přeladěné a zůstanou zatím v provozu.

14.7.2009 13:22:04 | přečteno 2923x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load