Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Utajená příprava likvidace menších stavebních úřadů

razitko

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu stavebního zákona "vyloženě" pro lidi.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje pro obyvatele značné části České republiky expresní novelu stavebního zákona, která by vedla ke zrušení mnoha stavebních úřadů. Ve středu 3. prosince se v Kamenickém Šenově proto sešli starostové a zástupci obcí Libereckého a Ústeckého kraje, aby společně projednali připravovanou novelu zákona a zejména tu část, která má být projednána ve zrychleném řízení.

Ministerstvo pro místní rozvoj zaslalo 1.12. t.r. novelu k připomínkovému řízení, které má být ukončeno do 5.12.08. Navržená novela mj. ruší existenci stavebních úřadů v menších obcích. Doporučovaná varianta A2 doslova uvádí: „Obecnými stavebními úřady na nejnižší úrovni stanovit pověřené obecní úřady, tzn. z ustanovení § 13 odst. 1 stavebního zákona vypustit písm. g) a tomu odpovídajícím způsobem upravit následující odstavec“. Pokud tuto větu přeložíme do češtiny, znamená to v Libereckém kraji zrušení stavebních úřadů v 13 obcích a v Ústeckém kraji v 9 obcích. Tím v Libereckém kraji dojde ke snížení počtu stavebních úřadů o více než jednu třetinu a v Ústeckém kraji o jednu čtvrtinu.

To bude mít podle starostů za následek vzdálení státní správy občanům, zvýšení možnosti rozšíření korupčního prostředí, prodloužení lhůt pro vyřízení žádostí a ve svém důsledku i zhoršení a zpomalení rozvoje a investiční činnosti dotčených a jimi obsluhovaných obcí. Dojde k zániku místní znalosti a tím i k likvidaci výkonu řádné kontroly na úseku stavebního zákona. Návrh novely sice obsahuje nově zavedený institut kontrolní povinnosti pro všechny obce, ale pouze v tomto vágním ustanovení bez jakéhokoliv právního a ekonomického vymezení. Samozřejmě se v této souvislosti velmi ztíží tvorba územních plánů v daných oblastech krajů a to přinese pro další rozvoj obcí nemalé potíže.

Zúčastnění starostové jsou jednomyslně proti rušení stavebních úřadů a navrhují, aby byl nesoulad stavebního zákona se zákonem o pověření obcí řešen novelou zákona č. 314/2002 Sb., kde by obce se stavebními úřady byly doplněny do přílohy č. 1.

3.12.2008 16:57:20 | přečteno 3284x | demcak
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load