Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Frýdlantská porodnice skončí

porodnice

Frýdlantská nemocnice přestane od července provozovat porodnici.

Pro Frýdlantský výběžek se v minulém týdnu objevila další velice znepokojivá zpráva. Bylo to oznámení, že porodnice ve frýdlantské nemocnici uzavře své brány pro těhotné ženy k 30. červnu letošního roku. Od této doby budou muset všechny rodičky vydržet jízdu až do liberecké porodnice. Zpráva byla zajímavě načasována, kdy se oficiální verze objevila až vlastně měsíc před uzavřením porodnického oddělení, což navozuje myšlenku, zda to nemělo být takto "tutláno" proto, aby nevznikl nějaký razantní odpor z řad veřejnosti (petice, demonstrace, apod.).

Přesto, že je frýdlantská porodnice velmi oblíbená, úspěšná a už dávno uplatňuje moderní přístupy a postupy, tak se uzavírá její provoz. Vedení nemocnice se nepodařilo získat odborné dětské lékaře se specializací na novorozence. A potřebují hned dva.
„Od 1. července nejsme schopni garantovat kvalitní péči o novorozence, který bude nedonošený nebo bude mít nějaké problémy. Nemáme odborné lékaře - neonatology. Ač jsme se usilovně snažili, nepodařilo se nám žádného pro Frýdlant získat, prostě nejsou,“ vysvětluje ředitel frýdlantské nemocnice Ing. Břetislav Václavík.
Porody a péči o rodičky tak od července převezme porodnice Krajské nemocnice v Liberci, která uzavřela s frýdlantskou nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou dohodu o spolupráci. „Většina porodů by se ve spolupráci a za možné účasti lékařů gynekologického oddělení Nemocnice Frýdlant již v druhé polovině roku soustředila do Krajské nemocnice Liberec,“ uvedl ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. „Liberecká nemocnice na to je připravená a je zcela určitě schopná to bez problémů zvládnout. Pro zdraví miminek to bude určitě lepší,“ podotkl Břetislav Václavík. V prostorách ženského oddělení Nemocnice Frýdlant i nadále zůstane technické vybavení, které v opravdu akutních případech umožní realizovat kompletní porod a následnou péči. Ale jinak budou muset maminky od července dojet do Liberce. O převoz se postará záchranka s vyškolenou posádkou, která zvládne i porod v terénu, pokud by se na cestě vyskytly nějaké potíže.

Člen Rady Libereckého kraje odpovědný za oblast zdravotnictví MUDr. Jaroslav Krutský slibuje, že se pokusí vyjednat od r. 2009 posílení výjezdového pracoviště ve Frýdlantském výběžku o jednu záchranku. Hovořilo se o výjezdním stanovišti Hejnice či Lázně Libverda. Můžeme proto jen doufat, že se mu to podaří před podzimními volbami neboť po nich může být situace a názory na tuto věc značně odlišné.

Podle ředitele Krajské pobočky VZP Jiřího Benedikta se frýdlantská nemocnice již nemohla pod vlivem několika vnějších vlivů přizpůsobit trendům a standardům, které v tomto oboru prosazuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky.
Frýdlantská porodnice prováděla pouze něco kolem čtyř stovek porodů ročně, což ministerstvo v minulosti kritizovalo. Malé množství prováděných porodů je totiž jedním z rizikových faktorů kvality zdravotní péče. „Myslím si, že se nám však společně podařilo najít řešení, která spolehlivě ochrání zájmy zdraví matky i dítěte a vytvoří podmínky k poskytování garantované a vysoce kvalifikované odborné péče,“ uzavřel Benedikt.
Asi si budeme muset zvyknout, na obrovské "molochy" kde se budou soustředit veškeré zákroky a péče a doufat, že to bude nejlepší řešení. Je ale na zváženou jestli takový podnik kde se neznají ani navzájem sestry a doktoři je lepší než taková ta rodinná, kde se pacientkám žije daleko lépe.

Ve frýdlantské nemocnici se zároveň podstatně rozšíří gynekologická péče. Po uzavření porodnice zde totiž vznikne kapacita pro rozšíření počtu lůžek pro gynekologické pacientky, které zde podstupují plánované operační výkony. Pacientky se tak operací dočkají v kratším časovém období.

Obyvatelé Frýdlantska tak můžou už jen doufat, že tento "zavírací" trend nebude mít někdy v budoucnu pokračování. Neboť si spousta z nás pamatuje, když se zavíralo dětské oddělení ve Frýdlantě a každý představitel moci prohlašoval, že se porodnice určitě nezavře...

ikona souboruTisková zpráva VZP

-DEM-

26.5.2008 11:11:58 | přečteno 3352x | demcak

Diskuze

Porodnice.
Anonymous  |  18.6.2008 10:29:09
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load