PL
Přihlášení
Bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice

Jizerské hory

Hejnice

Vítejte na informačním webu města Hejnice, vítejte v srdci Jizerských hor. Víte, že Hejnice jsou jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách? Znáte přírodní krásy Jizerských hor, které město obepínají? Historie Hejnic (německy Haindorf, latinsky Haindorfensis) sahá do roku 1381. Městský znak i práva byla udělena císařem Karlem I. v červenci 1917. Hejnice jsou místem barokní architektury, přírodních krás a hlavně lidských příběhů. Tradiční Hejnické slavnosti, festival trampské písně Jizerská nota, koncerty v místní bazilice, Svatohubertské slavnosti, mnohé sportovní akce, kino tradičně i trochu jinak a mnoho dalšího jsou důvodem proč v Hejnicích žít a hlavně je navštívit. V nadmořské výšce 375 m n. m., na břehu řeky Smědé ve Frýdlantském výběžku a s necelými třemi tisíci obyvatel Vás o tom v každém ročním období přesvědčíme.

Aktuality

30.06.2015

Pro všechny řidiče co vyrazí na slavnosti autem od Frýdlantu nebo Liberce

objíždky 2015
Uzavírka v Raspenavě uzavřela průjezd obcí. Informujeme řidiče, že došlo k uzavření úseku nábřeží v Raspenavě u malíře. Důvodem je pokračující výstavba dešťové kanalizace a oprava nábřežních zdí a mostů. Tímto se tak stala Raspenava opět neprůjezdná pro všechny řidiče vyjma motocyklistů a kolařů nebo také těch, kteří mají vydanou povolenku raspenavským úřadem na používání objízdné trasy přes uzavřenou ulici Luhovou.
Jediná oficiální a bezpečná cesta na Frýdlant a Liberec se tak pro místní stává opětovná objízdná trasa přes Nové Město pod Smrkem. Ještě ten kdo jede z Jablonecka, tak může využít cestu přes Smědavu. 
Z Nového Města jeďte zpět směrem na Raspenavu kolem vojenského prostoru. Pojedete tak po opravené komunikaci, kde se většinou dva vozy normálně vyhnou. Když pojedete v Ludvíkově směrem na Lázně Libverdu, tak si sice asi o dva kilometry cestu zkrátíte, ale z kvality povrchu a neustálého vyhýbání mezi stromy budete spíše šediví...
Takže Nové Město - Ludvíkov - Raspenava - Hejnice. Hodně trpělivosti.
 
30.06.2015

Vyšel nový Hejnický zpravodaj

Hejnický zpravodaj
V současné chvíli si můžete pořídit nové číslo Hejnického zpravodaje. Druhé číslo v letošním roce si tak jako obvykle můžete zakoupit v prodejně Tabáku u pana Svobody v Klášterní ulici nebo v prodejně potravin na Ferdinandově. Elektronickou verzi také naleznete brzy na našem webu v odkaze níže.
 
28.06.2015

Hřbitov má novou historickou náhrobní desku

deka hřbitov
V neděli 28. června došlo k odhalení pamětní desky na hřbitově v Hejnicích. Ta vzpomíná na hejnického lékaře z první části 20. století, kdy tu ordinoval Franz Holtscheck, kterému místní říkali pro jeho nadání a úspěchy "zázračný lékař".Nikdy mu nebyla vzdálená příroda a tak možná docházelo k zázračným uzdravením, kde klasická medicína již lámala nad pacientem hůl. Doktor Holtscheck byl čestným občanem Hejnic. O obnovení náhrobní desky se postarali společnou měrou manželé Hanikovi z Německa a pan Jech z Hejnic.
 
27.06.2015

Kulturní program slavností nabídne hudební hvězdy

slavnosti
Tradiční součástí Hejnických slavností bude i hudební festival na place před kostelem. Na pódium se vystřídají jména jako Petr Kolář, Marek Ztracený, Jelen, ATMOmusic, Dáda Patrasová, Rybičky 48, Lenny a další. 
Kompletní program s časovou osou najdete v odkaze níže. Akce se koná 4. a 5. červnece.
 
26.06.2015

Práce na kanalizaci postupují dále k cíli

kanalda
Pokračující výstavba kanalizace v Hejnicích se dostává do své poslední třetiny. Začaly přípravné práce na obnově povrchů komunikací. Na Ferdinandově však bojují bagry s bývalým korytem potoka, takže kdož byste chtěl "kamínky" na skalku, můžete se tam pro ně zastavit. Stejně jako dole pod skálou u Helany, kde zbývá posledních 30 metrů stoky, ale stále jsou ve skalnatém podloží a musí se vše frézovat.
 
24.06.2015

Hejnice hospodařily v roce 2014 s přebytkem 14 miliónů

platba
Závěrečný účet města Hejnice, který bilancoval rok 2014 poskytl příjemnou informaci o tom, že město nakonec ukončilo účetní rok s přebytkem rozpočtu ve výši 14,531 miliónů korun. Tyto prostředky budou použité hlavně v letošním roce jako vlastní podíly na veliké akce, které zde probíhají - kanalizace Hejnice nebo zateplení základní školy.
ikona souboruV tomto dokumentu se můžete seznámit s jednotlivými čísly závěrečného účtu. Jen je nutné odpočítat z příjmů a nákladů částky 450,8 miliónů korun, což jsou pouze přesuny peněz během roku na účtech. Takže pak vyjde, že Hejnice hospodařily s příjmy ve výši 76,580 miliónů korun a výdaje činily 62,048 miliónů korun.
 
22.06.2015

Hejnické slavnosti 2015 proběhnou 4. a 5. července

slavnosti
Tradiční letní městské slavnosti jsou na programu první červencový víkend v nádherném podhůří Jizerských hor. Opět bude připraven bohatý kulturní program, na 250 stánků, řemeslný jarmark, výpravný ohňostroj, lunaparkové atrakce nebo filmová představení.
Vstupné se platí pouze na sobotní hudební program. Vstupenky za 200 Kč jsou k zakoupení na městském úřadě v Hejnicích, včetně zasílání poštou.
Vystoupí Petr Kolář, Jelen, Marek Ztracený, ATMOmusic, Rybičky 48, Lenny, Dáda Patrasová, Circus Problem a další.
 
22.06.2015

Hejnice rozdávají svým občanům separační tašky!

tašky separ
Nová dodávka tašek již dorazila. V rámci projektu podpory třídění a separace odpadů v Hejnicích nabízí město pro své občany a chalupáře na území Hejnice tuto slušivou kombinaci tří tašek na třídění odpadu.Tašky obdržíte zdarma v kanceláři místostarosty Hejnic J. Horáka (tel. 483 034 506, jiri.horak@mestohejnice.cz) nebo v případě nepřítomnosti v kanceláři pokladny městského úřadu. Omyvatelné tašky řeší nejčastější výmluvu netřídících obyvatel - "Nemám to kam dávat". Jsou včetně návodu kam co patří, proto prosíme o jednu změnu. Na Frýdlantsku se třídí jinak plasty, do žlutého patří pouze čisté PET lahve, ostatní plasty (sáčky, kelímky, flašky) patří do oranžového kontejneru.Dejte tuto informaci vědět i vašim příbuzným a známým, kteří nepoužívají internet nebo Facebook. Děkujeme.
 
21.06.2015

Chodec kolem Česka se blíží domů do Hejnic

11042684 473633312809852 5921110310539345286 n
Pět týdnů na cestě, jediné dva dny volna, volna v uvozovkách, strávené na pohostinném Slovenku u příbuzných. Jinak Jarda Demčák starší šlape den za dnem a po otočce kolem spodní Moravy nabral směr zpět do našich končin. Po neděli 21. června má náš chodec kolem Česka v deníčku napsáno: "Ušel jsem zatím 1376 kilometrů". Jsou to úseky dopředu, nepočítáme občasné bloudění nebo hledání ubytování po městech. Dnes nocují v Červeném Kostelci u Náchoda. Ale důležité je, že už je čekají jen 3 etapy. A kam tuto středu dorazí? Dostane úkolem, aby byl tak rychlý, že bude přicházet do cíle u cukrárny u kostela kolem 15 hodiny. Chladíme šampaňské a náhradní pantofle. Přijďte ho s námi přivítat...
 
21.06.2015

Odhalení desky na hřbitově v Hejnicích

Dne 28. 6. bude na hejnickém hřbitově slavnostně připevněna a vysvěcena náhrobní deska místního výborného lékaře známého pod přezdívkou „Zázračný lékař“. MUDr. Franz Hermann Holtscheck. Jeho památku tak uctíme v 17 hod dne 28. 6. na hejnickém hřbitově. Zváni jsou nejen všichni ti, kteří by svou účastí chtěli vzdát hold místnímu lékaři, ale i ti, kteří se o historii svého města chtějí něco zajímavého dozvědět.
 
 
load